Lapseni on joka toinen viikonloppu ja yhtenä iltana väliviikoista hoidossani. Lapsen äiti, ex-vaimoni on viime aikoina ollut kännissä, sunnuntai-iltana, kun on aika palauttaa lapsi. Tekis mieli ilmoittaa lastensuojeluun, mutta millä todistan, vai soitanko enskerralla poliisin?
Onko kokemusta?
Etä-Isä
81396
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Vähän hankala tilanne. Jos haluat lapsen huoltajuutta yksin itsellesi tuo menettely olisi OK. Mutta jos et halua, ja et varmaan halua mitään lapsen huostaanottoa (kai heilläkin tosin on ensin kevyempiäkin keinoja, mutta lastensuojeluviranomaisista ei koskaan tiedä..), niin silloin kehoittaisein keskustelemaan vakavasti ex-vaimon kanssa. Jos keskustelu ei auta, on vaihtoehdot edellä.
Kun päästään viinan makuun, niin ei osata lopettaa. Isi on sitten niuho, kun asiasta sanoo. Ja on niitäkin äitejä, jotka peruvat tapaamisia, kun saavat moitteita. Toisaalta, pakko se lapsi on jonnekin tunkea, kun viinahammasta kolottaa.
Mitä äidit tekisivät, jos isä olisi humalassa lasta hakiessa tai palauttaessa? Jokainen tietää, kieltäytyisi antamasta lasta.
hakisivat lapsen huoltajuutta.
lähdetään nt siitä liikkeelle, että välinne ovat ok eikä lasta käytetä lyömäaseena:
juttele ehdottomasti äidin kanssa ja vaadi selitys ja vastaisuudessa selvänä olo. Katsot miten hän reagoi. Jos on välinpitämätön eikä noudata tätä, et anna lasta hänelle. Onko yhteishuolto? Ota joku luotettava henkilö mukaasi kun seuraavan kerran tapaat vastaavassa tilanteessa äidin, jotta sinulla on joku, joka näkee homman. Muuten et voi todistaa mitään että äiti edes olisi ollut humalassa. Äiti ei missään tapauksessa voi kieltää lapsen sinun luo tuloa eikä saa uhkailla sillä sinua. Lapsella on aina oikeus tavata vanhempaansa jos olosuhteet eivät ole lapsen kehityksen ja turvallisuuden kannalta epäsuotuisat. Jos äiti ei anna lapsen tulla tämän jälkeen luoksesi, ota välittömästi yhteys lastenvalvojaan. Pyrkikää kuitenkin lapsenne tähden hoitamaan asia kuten aikuisten kuuluukin. Viranomaisten astuessa kuvaan, välit todennäköisesti tulehtuvat j avalitettavan usein siinä kärsii eniten itse lapsi. Olen kokenut vähän vastaavanlaista, joten ihan vinkkinä vaan. Toivon että saatte asiat sovittua, niinpaljon kärsimystä ja painetta sekin voi lapselle aiheuttaa. Tuntuu pahalta itsestä kun ei voi asiaan itse vaikuttaa ja jos toinen ei halua vaikuttaa, on tilanne tosi ikävä.
tosi paha tilanne. minun mielestä kannattaa ottaa asia hänen kanssaan keskustelun aiheeks ensin ja jollei puhe auta, niin otat yhteyttä lastensuojeluun. en itse pidä yhtään siitä,että lasten aikana pitää olla humalassa
Muutaman vuoden takaa.. Itse jätin ilmoittamatta silloin koska se olisi tietänyt tappelua jo muutenkin tulehtuneeseen tilanteeseen..
toistuvasti?
Tiedän myös erään naapurustossa asuvan yh-äidin joka tehnyt samoin...ollut juovuksissa useinkin kun lapsen isä on pojan luokseen hakenut(poika nyt 3v)...tai pojan palauttanut.Tietääkseni tuo nuorempi isä ei ole koskaan asiasta lastensuojeluun ilmoittanut..vaikka syytä olisi ollutkin.Lapsen äitillä kun juomaputket kestäneet 4-7 päivään...arkenakin.(silloin jättänyt lapsen hoitoon toisille lapsille jotka 16 ja 12v).
Miksikö ei sitten kukaan ole asiaan "puuttunut"?
Naapuruston muut yh-äidit oikeasti pelkäävät tuota naista..sillä hän on tehtaillut jo useammankin kerran "lastensuojeluilmoituksia"muista yh-äideistä!Kuulema kun se on hänestä "kivaa".
Jotensakin sairasta.Muualla asuva lapsen isä ei siis todellakaan ole tietoinen kyseisen naisen toimista...
Jotensakaan en ikinä luovuttaisi lasta humaltuneelle..en isälle,en äidille.
Poliisikaan ei luovuta "löytökoiraa" humaltuneelle omistajalle.
Joten mietipä sitä!