http://www.linuxbase.org/futures/collab/index.html
Lukekaa tuo, että tajuatte miksi vaahtoan niin kovasti vakaan binäärisen rajapinnan tärkeydestä.
Tuossa dokumentissa kuitenkin melko hyvin pohdittu asiaa ...
Lukekaa tuo, että tajuatte miksi vaahtoan niin kovasti vakaan binäärisen rajapinnan tärkeydestä.
Tuossa dokumentissa kuitenkin melko hyvin pohdittu asiaa ...
Vastaukset 5
Vanhimmat
En ole insinööri, en "edes" ohjelmoija. Ymmärtäisin kuitenkin, että haluat yksinkertaisesti seuraavaa: Linuxissa käännetty binääri toimii Linuxissa.
Standardia kaipaamme, siis. Mikä on sinun mielipiteesi: onko Linux ylipäätään elinkelvoton (ja korvattava esim. FreeBSD:llä), vai olisiko jokin Linux-distro kelvollinen nouseman standardin asemaan.
Sosiaalinen tilaus Windowsin syrjäyttämiseen on. On vain ajan kysymys, mikä OpenSourceOS nousee korvaamaan Windowsin. Mikki$ ei voi loputtomiin kilpailla ilmaisen tuotteen kanssa, he tietävät sen itsekin.
Eli mitä ryhtyisimme promotoimaan. Ubuntua?
Tarvitsemme GNU/Linux järjestelmille YHTEISEN core-toteutuksen. Tämä olisi jo itsellään buutittava mini-distro, jonka pohjalle voisi rakentaa minkälaisen distron tahansa.
Tämä linux-core pakkaus on base-system (kernel userland)
1) jonka kernel rajapinta ja userland on tarkasti speksattu JA dokumentoitu jokaista piirrettä myöten. Userland noudattaa Linux Standard Base määrityksiä, kernelin interfacet versioidaan joko oman työryhmän toimesta, tai se liitetään osaksi Linux Standard Basen työryhmää.
2) on versioitu niin, että kaupalliset valmistajat pysyvät rajapintamuutosten tahdissa (kuten *BSD järjestelmissä tehdään)
Sitten sitä soveltavilta distroilta vaaditaan, että
1) ne EIVÄT SPÄMMÄÄ Linux Standard Base määritykseen kuulumattomia komponentteja /usr:än alle suoraan. Liittyy userlandin, ja siis erityisesti base-systemin, versiointiin
2) ovat kernelin ja userlandin puolesta yhteensopivia määrityksen kanssa. Kerneliä ja userlandin base-systemiä (/usr:än alaisuudessa) voi muokata pätseillä ja muilla, mutta rajapinnan tulee säilyä yhteensopivana määrityksen kanssa
TOSIN:
Helpointa olisi kuopata koko GNU/hippi Linux-systeemi, ja korvata se vaikka FreeBSD:llä.
Ja FreeBSD korvattaisiin myöhemmin mikrokernel-tyylisellä DragonflyBSD:llä, kunhan se joskus tuomionpäivänä valmistuu ;)
Hitler pyrki samaan ihmisillä.
Tämän takia käytän Solarista.
Toi Torvaltteri ei oo ikinä kuullut mistään rajapinnoista.
Suosittelen sullekin (tai opensolarista, jos lähdekoodi kiinnostaa)
Voi olla Solariksen prioriteetit vähän muualla kuin sujuvassa desktop käytössä.