osittaisimetyksen

osittaisimetyksen hyötyjä ja haittoja kaipailisin? Pystyykö osittaisimetyksestä siirtymään täysimetykseen?
3446
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

tietenkin voi!
muistat vaan antaa sitten d-vitamiinia.

Äänestä

Vastailinkin jo tuonne vauvat 0-12 kk palstalle näin:

Hei!
Minä olen osittaisimettänyt syntymästä lähtien. Vauvalla oli infektio, jonka vuoksi oli viikon sairaalahoidossa. Tuona aikana heikkokuntoista vauvaa sai pitää rinnalla noin minuutin kerrallaan, lähinnä läheisyyden vuoksi, eihän hän sieltä mitään jaksanut imeä. Viikon ikäisenä kun päästiin kotiin, korviketta meni 600 ml / vrk.

Kotona aloittelin kunnolla imetystä siten että joka ruokailun yhteydessä aina ensin tissiä 10+10 min ja sitten päälle korviketta niin paljon kuin tyttö jaksoi syödä.

Olen pitänyt tarkkaa kirjaa kaikista maitomääristä ja suhteuttanut ne vauvan painoon. Meillä syntymästä kuukauden ikään pääasiallinen ravinnonlähde oli korvike, kuukaudesta eteenpäin rintamaito. Nyt tyttö on 4 kk ja rintamaidon osuus on 70%, korvikkeen 30%. Korviketta menee siis sellaiset 2-3 dl/vrk. Tyttö painaa 7,3 kg.

Imetys on tärkeää läheisyyden vuoksi ja suojaahan se myös tietyssä määrin infektioilta kun äidin vasta-aineet pääsevät maidon mukana vauvaan. Allergiariskithän pienenee vain täysimetyksellä olevilla, pienikin määrä korviketta lisää allergiariskiä siinä olevien suurikokoisten vieraiden proteiinien vuoksi. Eli osittaisimetystä ei kannata jatkaa mahdollisimman pitkän allergioiden estämisen toivossa.

Kohta tässä aletaan maistelemaan kiinteitä ja sitten varmaan vähennetään imetystä pikkuhiljaa. Olen menossa töihin kun vauva on 6 kk, joten aamu- ja iltaimuja korkeintaan sitten siitä eteenpäin.

Äänestä
  • Täysimetykseen siirtyminen ei ainakaan meillä ollut mahdollista, kun korviketta meni niin suuria määriä silloin syntymän jälkeen. Tyttö oli kova syömään. Sanotaan, että 3-kuukautisen mahalaukku vetää 120 ml ja meidän tyttö söi viikon ikäisenä 100 ml kerralla!

    Jos korvikemäärät ovat pienempiä esim. muutama desi vuorokaudessa (meillä siis oli 600 ml), niin täysimetykseen siirtyminen pikkuhiljaa saattaa hyvinkin onnistua.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mama kirjoitti:

osittaisimetyksen hyötyjä ja haittoja kaipailisin? Pystyykö osittaisimetyksestä siirtymään täysimetykseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu