Mistähän voi moinen johtua? Kodinhoitohuoneessa kun otan kiinni pyykinpesukoneesta ja lämminvesivaraajasta, niin tulee tälli. Olen tutkinut johdot ja liitokset moneen kertaan, mutta sähköiskut eivät lopu?? Avasin sulaketaulunkin ja siellä on mielestäni kaikki ok, muutama johto on irti, mutta tuskin ne on koskaan olleet kiinni. Onko kenelläkään kikkaa ongelman poistamiseen. Sähkömiehet on kalliita, eikä tuttavapiirissä ole sellaista, joka tekis iltakeikan.
VOIHAN TÄLLI
KIPINÖITÄ
51026
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Älä koskaan koske pesukoneeseen ja vesivaraajaan yhtäaikaa : )
Tarkista, että maadoitukset on molemmissa aparaateissa kunnossa. Jos ei ole soita sähkömies apuuun.
Jos jompaankumpaan koneeseen koskee yksin iskua ei tule, mutta jos kumpaankin yhtäaikaa, niin pox.
että että, jos on uusi talo, niin maadoitukset eivät ole kunnossa. Jos on vanha talo, eli pistorasiat nollattu, niin voi saada hyvin pienen sähkö "iskun", niin pienen että just ja just tuntuu. Tämä johtuu siitä, että kv-varaaja on putkien kautta hyvin maissa, mutta pistorasian maakosketin vain nollajohtojen kautta ja nollatuissa systeemeissä on aina jonkunmoinen kosketusjännite. Jos sähköisku on niin suuri,että oikein tuntuu, niin silloin on varmasti vikaa kytkennöissä tai huonoja liitoksia tai nollajohto tosiaan irti tai poikki jostain.
Kosketusjännitteen suuruuden ja voi mitata maadoitusten jatkuvuuden. Suosittelen lämpimästi!
Näyttää siltä, että on vaihteeksi ammattimiehen paikka. Luultavasti kytkennät on saanut aikaan ei ammattimies. Sellainen, jonka mielestä johdon värillä ei väliä, samaa sähköä niissä kulkee. Tämä perustuu vastaavaan tositapaukseen. ja kehotan olemaan käyttämättä niitä laitteita. mikäli mahdollista. Samalla on syytä tarkastaa sähköjen osalta huusholli laajemminkin. Kotivakuutusyhtiökin voisi olla hyvillään.