Kyselen tätä josko jollain muulla on ollut samanlaisia vaivoja pohjelihaksen(vain toisessa jalassa) kanssa. Vaiva on ollut jo toista vuotta, eikä varsinaisesti kipeä, vaan haittaa urheilua. Urheilussa ei niinkään tunnu, vaan levossa. Veryttelyt ja venyttelyt on tehty, urheileminen monipuolista. On kokeiltu hierojaa, pitempiä lepojaksoja, jääpusseja, jalkine experttiä, fysioterapiaa ja ties mitä. Ensi kuussa pääsen ultraan. Mutta mitä tehdä jos siinäkään ei näy mitään?
pohjelihaksen kireys
vaivaa
31098
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Katso sivulta 7:
http://www.peakrunningperformance.com/freewisdom/free_issue.pdf
Ja lisää löytyy pljon...
http://www.sss.fi/arkisto/tulosta.asp?sivu=2003/08/28/urheilu&file=1305379.asp
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&db=PubMed&list_uids=9617730&dopt=Abstract
Kaikki tieto ja taito on tarpeen, KIITOS!
Itselläni oli penikkatauti joku vuosi sitten. Nyt voitettu kanta, mutta edelleen tuota kireyttä.
Mutta vuosi sitten kokeilin tätä ainetta:
Diasporal-magnesium on avainsana! Ostapa sitä luontaistuotekaupasta ja uskon vaivojesi helpottuvan. Esim. Markus Pöyhönen kärsii alituiseen kireistä takareisistä ja hänellä ymmärtääkseni tuo Diasporal on ollut jo pitkään käytössä.
Saa tuota magnesiumia toki arkiruoastakin, mutta aika monta kaurapuuroalautasellista ja näkkileipää saat syödä, ennen kuin tarpeesi täyttyy.