suosittelen....

Susittelen heille jotka etsivät a:lla alkavaa tytön nimee,
Alexina/Alexiina..
se on todella kaunis nimi ittseni mielestä, ja harvinainen.
mitä mieltä muut ovat tästä nimestä??
5480
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Aleksiina on kivoin kirjotusasu.

entä Akseliina?

Äänestä
  • kirjoitusmuodoista kaunehin. ;)

    Minä en ole erityisen ihastunut miesten nimistä "väännettyihin" naisen nimiin. Poikkeuksiakin on.

    Aleksiina suht neutraali. Ei herätä suuria tunteita, mutta enempi kallellaan "ihan mukavaan" päin kuin "voi ei"hin. ;)

    Äänestä

???

Äänestä

miten Alexiina tavutetaan?
A-LEX-II-NA
vai
A-LE-XII-NA

sama kysymys kummittelee Alexandran kohdalla.
A-LEX-AND-RA
vai
A-LE-XAND-RA

ei ole kivaa tytöstä sitten, kun menee kouluun ja pitää tavata omnaa nimeään. Ja varsinkin jos joutuu kirjoittamaan.

Äänestä

Miksi miesten nimistä pitää tehdä naisellinen versio? Molemmat noi nimet kuulostaa liian väännetyiltä, kuten joku Akiliina yms.
Kamalia!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Susittelen heille jotka etsivät a:lla alkavaa tytön nimee,
Alexina/Alexiina..
se on todella kaunis nimi ittseni mielestä, ja harvinainen.
mitä mieltä muut ovat tästä nimestä??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu