te jotka olette käyttäneet ssri

Hei olen käyttänyt sepramia puoli vuotta, nyt kun yritin lopetta tai siis pienentää annosta niin kahden vkon sisällä kaikki oli ok mutta tänään aamulla tuntui kun kuumaa laavaa ois kaadettu sisään ja tosi kova levottomuus tai hermostuneisuus iski tuo kuuma laava tuntuu usein menevän yläkropassa ja itkuisuutta ja masentunisuutta on tosi paljon. Miten ikinä pääsen lääkkeistä eroon??? Pitänee palata entiseen 40mg annokseen. Olen tosi loppu. Jos tiedätte lopetuksesta ja tällaisista oireista niin kirjoittakaa. Mikä merkki tämä tapahtunut on eikö oma kroppa tuota lainkaan serotoniinia??? KIRJOITELKAA..
2365
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Lopetin sepramin käytön jouluna, olin syönyt niitä puolitoista vuotta. Mullakin oli aluksi ok, sitten olo paheni (ei kyllä mitään laava-oloja, mutta hirveä ahdistus), mutta kyllä se sitten siitä vähitellen helpotti. Nyt on elämä ihan ok. Välillä vähän ahdistelee, mutta eiköhän se ole ihan normaaliakin. Pystyn kuitenkin elämään ihan normaalisti, käyn töissä ja opiskelen ja nautin keväästä.

Minäkin halusin päästä eroon lääkkeistä, ja yritän nyt olla ilman, mutta ei kai sekään mikään katastrofi ole, jos ne joutuu uudelleen aloittamaan. Pääasia on, että elämä on elämisen arvoista.

Koita jaksaa!!!

Äänestä
  • Osuit oikeaan elämän täytyy olla elämisen arvoista!!! Tulee tai on aina tullut mutta lievempinä sellaista oloa että kun vähän hermostuu niin pää lukkiutuu ei ymmärrä asiaa mitä tekee,sitä hokee vaik että päivän tehtäviä ja ne ei mene jakeluun ja sit menee ihan kipsiin kun huomaa että on tajunta ja ymmärtäminen on nolla. En oikeen osaa selittää, inhottavaa joka tapauksessa. Mikäköhän reaktio tuo laava-kuuma aalto on? eikö ole ruoka-ainetta yms joka lisäisi tai auttais serotoniin aineenvaihdunnassa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


toivotonko? kirjoitti:

Hei olen käyttänyt sepramia puoli vuotta, nyt kun yritin lopetta tai siis pienentää annosta niin kahden vkon sisällä kaikki oli ok mutta tänään aamulla tuntui kun kuumaa laavaa ois kaadettu sisään ja tosi kova levottomuus tai hermostuneisuus iski tuo kuuma laava tuntuu usein menevän yläkropassa ja itkuisuutta ja masentunisuutta on tosi paljon. Miten ikinä pääsen lääkkeistä eroon??? Pitänee palata entiseen 40mg annokseen. Olen tosi loppu. Jos tiedätte lopetuksesta ja tällaisista oireista niin kirjoittakaa. Mikä merkki tämä tapahtunut on eikö oma kroppa tuota lainkaan serotoniinia??? KIRJOITELKAA..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu