Nuorena työntekijänä ei oikein ole hallussa tuo työsopimuslaki. Olen tuntiopettajana, tulin kolmeksi vuodeksi, kaksi vielä jäljellä, nyt häämöttäisi mahdollisuus pysyvämpään työsuhteeseen muualla. Siis ajatus olisi irtisanoutua, mutta mitä tämä Oaj:n nettisivuilta poimittu lainaus tarkoittaa:
"Määräaikaista työsopimusta ei pääsääntöisesti voi irtisanoa. Sekä työntekijä että työnantaja ovat sidottuja työsopimukseen määräajan päättymiseen asti, ellei määräaikaiseen työsopimukseen ole erikseen sovittu mahdollisuudesta päättää työsuhde myös irtisanomalla."
Mitään yksityisten työnantajien kaltaista työsopimusta en ole tehnyt, mutta päätöksessä lukee 1.8.2005 - 31.7.2008. Onko tällainen tuntiopettajuus määräaikainen?
Tuntiopettajan irtisanoutuminen
5
1441
Vastaukset 5
- että käy
Mene rehtorin tykö puhumaan asiasta. Kerro totuus. Rehtorin on hyvä tietää asia ajoissa keväällä jotta voi hakea uuden työntekijän taloon. Luulen ettet ole sidottu työhön ja sitäpaitsi motivoituneita tekijöitä löytyy jonoksi asti.
- kiia
Minulla oli sama tilanne runsas vuosi sitten. Meidän luottamusmies etsi asiasta tietoa ja ilmeni, että vaikka OAJ:n nettisivulla lainattu laki on totta, lähes joka paikassa on paikallinen tai alakohtainen sopimus, jonka mukaan tuntiopettajan irtisanomisaika työntekijän puolelta on yksi kuukausi.
Eli siis se yleissopimus on olemassa, mutta paikallinen sopimus menee sen ohi, jos se selittää sitä.- Mate
Sain OAJ:hin soittamalla selville, että kunnallisen puolen opettajalla on nimenomaan virkasuhde, ei työsuhde, jossa määräaikaisena ei olisi oikeutta purkaa työsuhdetta. Siis tästä suhteesta olisi oikeus lähteä. No, vaikea päätös joka tapauksessa edessä, olen kyllä työhöni ja paikkaani sitoutunut, mutta viheriäiset ovat vakituisen viran nurmikentät aidan toisella puolella. Kiitos avusta!
- kirjoitit nimesi
tuollaiseen sopimukseen? Määräaikaista sopimusta ei pureta. tai voit purkaa, mutta maksat sitten kanssa.
Kaikkea sitä kuuleekin.- tulesnakt
ei ole sanktiota työntekijälle, voi lähteä vapaasti menemään. Ei voi kylläkään irtisanoa, kun on määräaikainen, muttei sanktiotakaan tule, paitsi päivärahjojen menetys
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.361316Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke631098Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.63983- 58958
- 69816
- 51801
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍81726Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le38708- 82692
Ei mitään käytöstä
Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su30645