Kattovalaisinta asentamassa. Katosta tulee kaksi johtoa, nolla ja vaihe. Mikä on niiden merkitys käytännössä? Tuleeko sähkö vaihejohtoa pitkin valaisimelle? Mikä on nollajohdon merkitys? Kiertääkö sähkö jotenkin?
Ei hajuakaan
sähköistä..
41259
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jahas... amiksen sähkötekniikan peruskurssilla on näemän alkaneet ammattiaineet...
Miksi valokaapelissa on kaksi johdinta?
tässä valokaapeli.
http://www.patenttinet.com/artikkelit/valokaapeli
Eli se on vaihe ja nolla; sähkö tulee vaihetta pitkin ja palaa nollaa vasten. Nolla on vaikea, se on vaaraton jos se on ehjä. Jos nollajohto katkeaa, niin silloin nollaan tulee jännite. Ja jännite tulee maahan, jos on nollattuja pistorasioita.
Jos nolla katkeaa mittari -->tolppa matkalla, niin silloin maahankin tulee jännite.
Yläkoulun ekallakin jo opetettiin nämä asiat... Sähkö ei pala mitään nollaa vasten, sillä sama virta on nollajohdossakin, kolmivaiheisessa nollajohdollisessa piirissä vaiheiden summavirta kulkee nollajohdossa. Nollassa on sitäpaitsi useimmiten jännite. Useimmissa tapauksissa myös maajohtimessa on jännite.
Maajohdin useimmiten ei tule vaarallisesti jännitteiseksi (pidemmäksi aikaa), sillä maadoituselektrodi siirtää sähkön fyysiseen maahan tai vesistöön, eli samaan potentiaaliin kuin jakelumuuntaja.
Tuon nollan vaarattomuudesta en sanoisi noikaan. Molemmat ovat yhtä vaarallisia maata vasten. Ei vaihejohto ole vaarallinen, jos ei ole maapotentiaalia. Maapotentiaali useimmiten kuitenkin on.