Oikeinkirjoituksesta

Heipä hei!

Enpä tiedä tuliko tämä nyt oikeaan osoitteeseen mutta kokeillaan kuitenkin.

Eli löytyykö netistä sanakirjaa yms. josta voisin tarkistaa sanojen oikeinkirjoituksen? Itseltäni ei kirjahyllystä löydy kuin todella suppea sanakirja, ja kyseinen opus on sen verran uusi(!) ettei siinä ole liitteenä oikeinkirjoitusosiota niin kuin joissakin vanhoissa kirjoissa. Kaikenlaisia sanaleikkejä olen kokeillut mutta nekään eivät aina toimi.

Vinkkejä otetaan vastaan.
6790
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Useimmissa tietokoneohjelmissa (esim. Windows) on sisäänrakennettuna oikeinkirjoitusohjelma, jonka saat päälle yhdellä napinpainalluksella. Se tarkistaa automaattisesti kaikki kirjoittamasi sanat, ja alleviivaa punaisella väärinkirjoitetut.

Äänestä
  • ...kirjoitusohjelmissa itsessään on tarkistus. Mutta omalla koneellani on netistä otettu OpenOffice, johon en saa suomenkielistä tarkistusta päälle useasta yrityksestä huolimatta. Toisekseen, olen huomannut että automaattinen tarkistus tekee - ainakin minusta - laiskan lukijan oman tekstin suhteen.

    Mutta, väliäkö hällä. Kiitos kumminkin.

    Äänestä

  • Esseisti kirjoitti:

    ...kirjoitusohjelmissa itsessään on tarkistus. Mutta omalla koneellani on netistä otettu OpenOffice, johon en saa suomenkielistä tarkistusta päälle useasta yrityksestä huolimatta. Toisekseen, olen huomannut että automaattinen tarkistus tekee - ainakin minusta - laiskan lukijan oman tekstin suhteen.

    Mutta, väliäkö hällä. Kiitos kumminkin.

    OpenOfficen oikolukuohjelma on Soikko. Ainakin Linux-versioon se piti asentaa erikseen. Siihen löytyy kyllä netistä ohjeet hakemalla Soikko-nimellä Googlen kautta. Ei vaan vedä vertoja Wordin oikolukuohjelmalle, mikä on ymmärrettävää sen ilmaisuuden takia. Tässä yksi linkki:
    http://fi.openoffice.org/soikko.html

    Google on myös mestari kertomaan miten sanat kirjoitetaan. Käytän sitä itse aika paljon. Minä käytän myös suurta suomen kielen sanakirjaa apunani.

    Äänestä

  • ohjelmassa on vain yksi ikävä puoli: se alleviivaa myös oikein kirjoitettuja ilmauksia (kuten lyhenteitä) ja toisaalta jättää joitakin väärin kirjoitettuja ilmauksia alleviivaamatta.

    Äänestä

voi tietysti käyttää Googlea, niin kuin muutamat kirjoittajat tässä jo mainitsivatkin. Ongelmana vain on se, että Internetissä saattaa esiintyä yhtä paljon vääriä kuin oikeitakin muotoja, jolloin "tarkoititko"-huomautuksesta ei ole pahemmin apua.

Varmin tapa saada oikeaa tietoa on hankkia Suomen kielen perussanakirja (saatavilla sekä kirjana että CD-romina). Toinen hyvä teos on Terho Itkosen Uusi kieliopas, jossa on sanaston lisäksi myös paljon muita ohjeita.

Äänestä
  • Se on jatkuvasti päällä, vaikka eihän sekään kaikkia suomen sanoja sisällä.

    Sisällöstä:

    Kielitoimiston sanakirja 1.0 on Kotimaisten kielten tutkimuskeskuksen ja Kielikone Oy:n yhteistyönä syntynyt sähköinen suomen kielen sanakirja.

    Sanakirja-aineisto on laadittu Kotimaisten kielten tutkimuskeskuksessa, ja sen pohjana on laaja, jatkuvasti kartutettava nykykielen sana-arkisto. Sanakirjassa on lähes 100 000 sana-artikkelia.

    Sanakirja kuvaa suomen nykyisen yleiskielen keskeiset sanavarat. Yleiskielisten sanojen
    ohella hakusanoiksi on valittu myös tärkeitä erikoisalojen termejä, lähinnä sellaisia, jotka esiintyvät usein joukkoviestimissä. Arkikielen eli jokapäiväisen juttelukielen ilmauksia on otettu mukaan runsaasti, koska niiden käyttö on nykyisin tavallista paitsi puhekielessä myös kirjallisissa yhteyksissä. Yleiskielen ja niin sanotun arkikielen raja ei ole jyrkkä, ja käsitykset sanojen tyyliarvoista muuttuvat. Arkikielisiksi
    luonnehdittuja sanoja käytetään paitsi puhutussa kielessä myös asiatyyliä epämuodollisemmassa ja
    rennommassa kirjoitetussa kielessä.

    Kielen keskeisen sanaston lisäksi mukana on myös jonkin verran harvinaisempia sanoja. Sanakirjan käyttäjä etsii usein tietoa ilmauksista, jotka eivät ole aivan tavallisia, esimerkiksi sellaisten vierassanojen oikeinkirjoituksesta ja merkityksestä, jotka eivät kuulu kaikkien keskeiseen sanastoon.

    Sanakirja antaa myös ohjeita, jotka koskevat sanojen kirjoitusasua, ääntämistä, taivutusta, merkityksiä ja käyttöä erilaisissa yhteyksissä.

    Kielitoimiston sanakirja tukeutuu kannanotoissaan Kotimaisten kielten tutkimuskeskuksen suomen kielen lautakunnan päätöksiin.

    Kielitoimiston sanakirja on uusittu ja laajennettu versio Suomen kielen perussanakirjasta (1990–94)
    ja CD-Perussanakirjasta (1997). Uudessa sanakirjassa on lähes 4 000 sana-artikkelia enemmän kuin edellisessä sähköisessä versiossa ja 6 000 enemmän kuin painetussa Suomen kielen perussanakirjassa. Sen lisäksi on muokattu ja ajantasaistettu yli 15 000 sana-artikkelin tietoja. Taivutusmuotosarjoja on täydennetty, ja taivutuksen yhteydessä esitetään myös adjektiivien vertailumuodot.

    Sanakirjaan kuuluu nyt myös erillinen laaja paikannimiosio, Asutusnimihakemisto. Siinä on noin 21 000 kaupungin, kunnan, kylän, kaupunginosan yms. nimeä taivutuksineen. Hakemisto pohjautuu aiemmin ilmestyneeseen teokseen Alastarolla Ylistarossa, Suomen asutusnimet ja niiden taivutus (1990), mutta kirjan aineistoa on täydennetty ja ajantasaistettu. Asutusnimihakemiston päätarkoituksena on antaa tietoa nimien taivutuksesta. Hakemiston avulla halutaan myös vakiinnuttaa asutusnimien oikeinkirjoitusta.

    Nimi Kielitoimiston sanakirja viittaa suomen kielen neuvonnan pitkään historiaan.

    Uusimmat tiedot Kielitoimiston sanakirjasta ja muista Kielikoneen tuotteista löytyvät kotisivuiltamme Internetistä osoitteesta http://www.kielikone.fi

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Esseisti kirjoitti:

Heipä hei!

Enpä tiedä tuliko tämä nyt oikeaan osoitteeseen mutta kokeillaan kuitenkin.

Eli löytyykö netistä sanakirjaa yms. josta voisin tarkistaa sanojen oikeinkirjoituksen? Itseltäni ei kirjahyllystä löydy kuin todella suppea sanakirja, ja kyseinen opus on sen verran uusi(!) ettei siinä ole liitteenä oikeinkirjoitusosiota niin kuin joissakin vanhoissa kirjoissa. Kaikenlaisia sanaleikkejä olen kokeillut mutta nekään eivät aina toimi.

Vinkkejä otetaan vastaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu