vauvani olisi loppukesästä n. puoli vuotias. Jos aloittaisin jo opiskelut, niin olisiko mahdollista opiskella "löysemmin", niin että olisin vain muutaman tunnin päivässä pois kotoa?
Lähinnä valtiotieteitä tms. ajattelin. Äitini voisi nimittäin varmaan tuon muutaman tunnin olla lapsen kanssa, eikä näin pientä muutenkaan voi pitkäksi aikaa jättää ilman äitiä..
Lähinnä valtiotieteitä tms. ajattelin. Äitini voisi nimittäin varmaan tuon muutaman tunnin olla lapsen kanssa, eikä näin pientä muutenkaan voi pitkäksi aikaa jättää ilman äitiä..
Vastaukset 3
Vanhimmat
Uskoisin, että on mahdollista. Omakohtaista kokemusta ei kylläkään ole, mutta ystäväni opiskelee hampaalla ja hänellä kyllä onnistui. Hän oli yliopstolla lyhyempiä päiviä ennen kuin sai lapsen päivähoitoon. Syyslukukauden ajan lasta hoiti päivisin (sillä aikaa kun ystäni oli yo:lla) ystävät, siskot ja vanhemmat. Eli onnistuu jos omaat hyvän tukiverkoston ja vahvaa tahtoa, sillä helppoahan se ei toki ole. Tsemppiä!
Jos valtiotieteitä harkitset, niin uskon että lapsen kanssa opiskelu onnistuu maniosti (ehkä hieman aineesta riippuen tosin). Oman kokemukseni mukaan sosiaalityötä lukuunottamatta muissa aineessa ei läsnäolopakollisia luentoja tms. juurikaan ole, ja voit tehdä hyvin paljon kirjatenttejä. Jos sinulla on siis mahdollisuus lukea kotona ja saada tenttien ajaksi lapselle hoitaja, niin en usko että tulee ongelmaa. Varsinkin jos voit joinakin päivinä käydä myös muutaman tunnin luennoilla. Yliopistolla opinnot joustavat tosi paljon ja asioista, esim. kurssien suoritustavoista voi usein sopia. Mutta paljoon lukemiseen saa varautua.
Yliopistossa onnistuu, kun vaan uskaltaa kysyä ja ehdottaa rohkeasti. Me ollaan vaimon kanssa opiskeltu vuodesta 2001 lähtien molemmat ja samaa ainetta. Tämän 5 vuoden aikana meille on syntyneet poika ja tyttö. Poika on nyt 4v ja tyttö 2,5v. Tämän lisäksi olemme molemmat tehneet töitä, eikä lapsemme ole olleet päivähoidossa. Kaikki siis onnistuu, mutta puolison tuki on kyllä huomattavan tärkeä... :)