Ryobin akkuporatarjous ?

Onko kenelläkään kokemusta tästä k-raudan ja rautian tarjouskoneesta? Onko tarpeeksi vääntöä?
Hinta 59 erkkiä.
102226
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

mainoksen mukaan vääntöä löytyy ryobilta vain 10nm
mitäköhän tuo käytännössä meinaa? Itsekkin olen konetta ostamassa, kaveri suosittele makitaa.

Äänestä

Riippuu mihin konetta tarvit.Kyllä siinä vääntöä riittää jos ruuveja väännät ja ei ole kiire mutta yleensä näiden vehkeiden ongelma on matalat kierrokset ja heikot akut.
Kierroksia pitäisi olla yli tuhat jos porata aikoo ja töitä aikaiseksi saada.tuohon hintaan ei saa työn tekemiseen tarkoitettuja poria enemmänkin harrastamiseen ja siinä ne menee.

Äänestä

Tuon hintaluokan vehkeet menee harrastelijoilla ihan kevyesti. Itellä saman luoka B&D ja en näkisi syytä laittaa paljoa enempää rahaa likoon. Joskus on kyllä kaivannut hiukka lisää vääntöä ja joskus toista vaihdetta. Millainenkohan olisi piilteeman 14,4 V akkuiskuporakone? Siinä on kaksi vaihdetta, vääntöä kohtalaisesti (18 Nm) ja nopea laturi. Varjopuolena vain 1,3 Ah akku, vaikkka niin se on varmaan Ryobissakin sama amppeereiltaan. Hintaa tuolla on samainen 59 euroa eli on siinä rahalle varmaan vastinetta.

Äänestä

2 vuoden takuu,2*1.3ah akkuja joissa on hyvä kennosto kun vertaa esim muihin edullisiin porakoneisiin esim skil.
1 tunnin laturi on hyvä ominaisuus,jota ei ole monessa tämän hintaluokan koneessa.
käytännössä kun on kaksi akkua ja tunnin laturi ei koskaan pääse virta loppumaan.Portaaton tehonsäätö ei ole haitannut.

halutessaan tähän malliin saa 2.0ah akun n30eurolla

Äänestä

varakoneena ryobin 14,4v jolle vääntöä luvattu mutu muistilla jotai 20nm. Varsinaisena käyttökoneena makitan 12v jossa vääntöä mutun mukaan vähä yli 20nm (huom makitalla useita 12v koneita). Haaveissa feston 15,6v jolla muistaakseni luvattu vääntö jotai 60 nm. Haaveissa on kiva elää :) p.s. hiltil tais olla viel enempi nyyttonei, mut hinta on vielä festoakin suolaisempi :(

Äänestä
  • nyt tais gupelta lähteä tuna keulimaan.

    Äänestä

  • En sano, etteikö olisi totta, mutta ihmettelen kovasti. Bosch:in sinisessä sarjassa on eräs todella mureat väännöt omaava sähköporakone. Istukka pyöri muistaakseni 700 r/min. Koneessa on niin kova vääntö, että vie miehen varmuudella mukanaan jos terä toppaa kiinni, ja sen koneen vääntö on 50nm, joka on todella paljon. Jos jossakin akkukoneessa on vääntöä 60nm, niin ei voi kuin ihmetellä. Sorry, jos olen kehityksenkelkasta pudonnut.

    Äänestä

  • Kake kirjoitti:

    En sano, etteikö olisi totta, mutta ihmettelen kovasti. Bosch:in sinisessä sarjassa on eräs todella mureat väännöt omaava sähköporakone. Istukka pyöri muistaakseni 700 r/min. Koneessa on niin kova vääntö, että vie miehen varmuudella mukanaan jos terä toppaa kiinni, ja sen koneen vääntö on 50nm, joka on todella paljon. Jos jossakin akkukoneessa on vääntöä 60nm, niin ei voi kuin ihmetellä. Sorry, jos olen kehityksenkelkasta pudonnut.

    Ei siin festos ollukkaa ku 36nm
    ja hiltis n. 70nm. Pahoitteluni

    http://www.festool.de/mediandoweb/index.cfm?ID_O_TREE_GROUP=3499&PARENT=1569&AKTIVPROD=1

    http://www.hilti.com/holcom/modules/prcat/prca_navigation.jsp?OID=-15536

    Äänestä

  • toopeli kirjoitti:

    vääntöä löytyy 62 Nm.Ihmettelen vaan jos jollekin 10 riittää....Itsellä tuo sininen ja
    hyvin vääntää,kyllä ranteet saa solmuun jos varo-
    maton on.Harrastajalle kelpaa kyllä mikä vaan kone,volteilla ja ampeereilla ei silloin juuri
    merkitystä....

    Äänestä

  • toopeli kirjoitti:

    Unhottu mainita makitan mukana tulleesta "nakuttajasta" (koputtava mutterimylly), jonka väännöksi tehdas väittää 120nm. Vois kyllä kuvitella et tehtaillakin on eri kriteerit verkkovirta ja akkukoneiden väännöille. Tai en tiiä, tai luulis, tai jotai (tuntuu vaa hurjilta) :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jone 79 kirjoitti:

Onko kenelläkään kokemusta tästä k-raudan ja rautian tarjouskoneesta? Onko tarpeeksi vääntöä?
Hinta 59 erkkiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu