Voiko valvontakamera kuvien perusteella tuomita oikeudessa jos ei ole juurikaan muuta näyttöä.?
Valvontakameroista
smike
5745
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Miksi ei voisi? Jos kuvista on selvästi tunnistettavissa tekijä tekemässä tiettyä rikokseksi säädettyä tekoa, niin tietysti voi. Riippuu toki kuvien laadusta, onko tekijä tunnistettavissa jne.
Ajattelin vain että,kuinka selvä kuvan pitää olla että,siitä voi tuomita.Jos esim.hämärässä otetussa kuvassa on samannäköinen henkilö mutta naamasta ei kumminkaan saa täysin selvää.
mutta naamasta ei kumminkaan saa täysin selvää, siinähän se. Ja kun muita todisteita ei ole, ei tuomita pitäisi.
Tämän maan tuomioistuimilla on vapaa todisteharkinta ja sen johdosta tuomioistuin voi tuomita täysin oman harkintansa mukaan ihan minkä vaan "todisteen" perusteella. Pilkkopimeässäkin takaapäin otettu valvontakamerakuva riittää todisteeksi, jos tuomioistuin niin päättää.
kuvia käyttää
mitenkään
omaan käyttöön tai julkisesti esim. kotisivuillaan?