mitä on CCHR?

Lue kaikki CCHR:N TOIMINNASTA:

http://www.cchr.org/index.cfm/7555
13516
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

laitoin tuon vaan kun palstalla on niin usein mainittu CCHR, jotta voitte tutustua itse sen sivustoon.

Äänestä
  • hienoo...

    auttaa ihmisoikeuksia!

    Äänestä

  • on tosi kirjoitti:

    hienoo...

    auttaa ihmisoikeuksia!

    tosiaan.

    niillä on myös toimintaa Suomessa.

    Äänestä


sen traustalla on perustaja, joka oli psykiatri, mutta halusi stopata psykiatrian rikokset, ja auttaa potilaita, ja niin se perusti CCHR- liikkeen.

sen nimi on Thomas Szasz.

Äänestä
  • ...liittyy yllätys yllätys scientologiaan.

    D :)

    Äänestä

  • Thomas Szasz ei ole skientologi vaan kovan tason tiedemies. Skientologien tieteellinen pätevyys on varsin heikkoa.

    Skientologialiikkeen perusti Ron L. Hubbart. Ensin oli skientologialiike, sitten vasta perustettiin CCHR. Hubbart on joidenkin lähteitten mukaan koulut käynyt psykologi/psykiatri/psykoterapeutti tmv. mutta hän ei ole tutkimuksessa runsaasti siteerattu tiedemies, tiettävästi siteerauksia on vain yksi ja sekin parapsykologiassa.

    Ainakaan uut:n esitelmä ei mainitse mitään Hubbartin koulutuksesta.

    http://www.uut.fi/sciento.html

    Äänestä

  • old_profile_18265 kirjoitti:

    Thomas Szasz ei ole skientologi vaan kovan tason tiedemies. Skientologien tieteellinen pätevyys on varsin heikkoa.

    Skientologialiikkeen perusti Ron L. Hubbart. Ensin oli skientologialiike, sitten vasta perustettiin CCHR. Hubbart on joidenkin lähteitten mukaan koulut käynyt psykologi/psykiatri/psykoterapeutti tmv. mutta hän ei ole tutkimuksessa runsaasti siteerattu tiedemies, tiettävästi siteerauksia on vain yksi ja sekin parapsykologiassa.

    Ainakaan uut:n esitelmä ei mainitse mitään Hubbartin koulutuksesta.

    http://www.uut.fi/sciento.html

    ...Thomas Szasz löytyy scientologien Source-listoilta ja niille listoille pääsee vain käymällä scientologien kursseja.

    http://www.thruthaboutscientology.com

    D :)

    Äänestä

  • Dekkari. kirjoitti:

    ...liittyy yllätys yllätys scientologiaan.

    D :)

    Ei se mitään, vaikka liittyy scientologiaan. Siitä tietysti saadaan aihe, jos halutaan vain riidellä eikä auttaa näitä psykiatrian verkkoihin joutuneita.
    Erittäin hyvää materiaalia, jota olen itsekin ihan yksityisesti levittänyt. Sen lisäksi olen puhunut ihmisille. Onneksi olen tavannut monia ihmisiä, jotka kieltäytyvät psykiatrian valheellisesta toiminnasta ja terveyskeskusten tarjoamista "lääkkeistä" ja "hoidoista".
    Kyllä tämä on kiitoksen aihe, että on osattu esittää asia näin selkeästi! Psykiatrian henkilökuntahan toimii ja ajattelee täysin valheellisesti, uskotellen itselleen sitä, mitä heille on ammatissa syötetty. Omatunto on ilmeisesti kateissa.
    On paljon ihmisiä, joita osoitellaan ja painostetaan "sairaiksi" tavalla jos toisellakin. Itse sanoin ottavani lakimiehen, jos suhtautuminen jatkluu edelleen sellaisena.
    Mutta elämä jatkuu. Ei valta ole eikä sitä anneta ko. elämää ja ihmisiä tuhoavalle taholle. Hyvää uutta vuotta 2013.

    Äänestä

  • Dekkari. kirjoitti:

    ...Thomas Szasz löytyy scientologien Source-listoilta ja niille listoille pääsee vain käymällä scientologien kursseja.

    http://www.thruthaboutscientology.com

    D :)

    Eikö dekkari ymmärrä että tiedemieskin voi thedä scientologian kursseja ja harrastaa scientologian elämänkatsomusoppia.

    Äänestä

Suomi huumattu?

YK on huolissaan masennuksesta, itsemurhista ja lasten huumaamisesta psyykelääkkeillä

--------------------------------------------------------------------------------

YK:n lastenoikeuksien komitea on huolissaan masennuksen ja itsemurhien korkeasta tasosta nuorten keskuudessa Suomessa. Nimenomaan viime vuosien kouluampumisia pidetään pahana merkkinä. Tutkittuaan lasten oikeuksien toteuttamista Suomessa YK:n lastenoikeuksien komitea huolestui siitä, että tehokkaiden psykostimulanttien määräämistä lapsille ADHD ja ADD diagnooseissa ei ole vähennetty Suomessa. Nämä lääkkeet ovat voimakkaasti riippuvuutta aiheuttavia, ja niiden laajalle levinnyt käyttö sekä väärinkäyttö saattavat olla uhka tuleville sukupolville ja yhteiskunnalle.

CCHR:n lehdistötiedote
13.7. 2011, Verkkomedia.org

YK on huolissaan masennuksesta, itsemurhista ja lasten huumaamisesta psykostimulanteilla Suomessa

http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=2&id=628


http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=615085

Äänestä

onko niillä toimintaa suomessa itse olisin tiettyihin asioihin liittyen ollut kiinnostunut heihin olemaan yhteydessä?

Äänestä
  • Voinet tiedustella sähköpostilla onko heillä toimintaa Suomessa. Ole kuitenkin varovainen, sillä CCHR on skientologia-kirkon rahoittama järjestö ja kuten sanonta menee: sen tansseja tanssit kenen leipää syöt. CCHR:ssä on mukana paljon ihmisiä, joilla ei ole mitään yhteyksiä skientologiaan, mutta kuitenkin hyvä muistaa tausta. CCHR on tehnyt paljon hyvää psykiatriseen huijaukseen liittyvän tiedon levittämisen kannalta. Sitä en kiistä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Totuus - nyt. kirjoitti:

Lue kaikki CCHR:N TOIMINNASTA:

http://www.cchr.org/index.cfm/7555

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu