Koukkuun vai ei?

Miten se nyt on, jääkö masennuslääkkeisiin koukkuun vai ei? Toiset sanoo että ei, toiset että lopettaessa tulee vierotusoireita. Eikös tommoset vierotusoireet just ole merkki riippuvuudesta?
2173
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

mikäli tarkoitat lääkeriippuvuutta..
masennuslääkkeet ei aiheuta riippuvuutta..
silti ne on hyvä lopettaa asteittain, ei ihan kertaheitolla..
lopettamisesta ei tule vierotusoireita

ahdistuslääkkeet on asia erikseen, niihin jää koukkuun, elimistö kaipaa lisää, aina vaan suurempia annoksia, teho menee ja keho vaatii vaan lisää, niihin tottuu ja niitä ilman ei voi olla, tulee kurjia vierotusoireita..vierotus pitää tehä pikkuhiljaa, viikkojen kärsivällisyydellä..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nefer kirjoitti:

Miten se nyt on, jääkö masennuslääkkeisiin koukkuun vai ei? Toiset sanoo että ei, toiset että lopettaessa tulee vierotusoireita. Eikös tommoset vierotusoireet just ole merkki riippuvuudesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu