Himmennin

Meillä on yläkerrassa halogeenivalaisimet ja tavallinen katkaisija. Voinko korvata tavallisen katkaisijan himmentimellä? Joku puhui jostain johtojen vaihdosta tai vastaavasta ongelmasta. En osaa sähkötöitä, joten siksi kyselen neuvoja. Kiitos jo ennakkoon.
4836
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

on 230 V halogeenit, niin tavallisella himmentimellä selviät. Jos taas on kyseessä 12 V halogeenit, niin homma on erilainen: elektronisella muuntajalla varustettua et pysty himmentimellä himmentämään, tavallisella muuntajalla varustettua kyllä.

Äänestä
  • Joo, on 230 V. Ja eikun asentamaan. Kiittää!

    Äänestä

  • Kysyjä06 kirjoitti:

    Joo, on 230 V. Ja eikun asentamaan. Kiittää!

    niin, olethan pätevä tuon tekemään?

    Vioittuneen sähkölaitteen kai saa itse vaihtaa, mutta miten lienee tuon kanssa.

    Äänestä

  • Kyllä on myös elektronisia himmennettäviä muuntajia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kysyjä06 kirjoitti:

Meillä on yläkerrassa halogeenivalaisimet ja tavallinen katkaisija. Voinko korvata tavallisen katkaisijan himmentimellä? Joku puhui jostain johtojen vaihdosta tai vastaavasta ongelmasta. En osaa sähkötöitä, joten siksi kyselen neuvoja. Kiitos jo ennakkoon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu