Jään aina kaipaamaan!

Surullisin

Nette on meidän koira, jota rakastan aivan valtavasti. Se tuli meille kun olin 3 vuotias, ja Nette oli silloin 5. Nyt Nette on ollut meillä 10 vuotta. Se on kestäny siis meidän perhettä, mun 2 veljee, 10 vuotta. Me ollaan muutettu kerran, ja se tottu uuteen taloonkin. Ja tunti sit meiän äiti lähti viemää Netteä eläinlääkärille lopetettavaksi.
Mä kaipaan sitä jo niin paljon, ja en tiiä mitä teen ilman Netteä...

3

740

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lellu1960

      Voi sua ressukkaa,en taida lohdutuksen sanoja löytää.Varmasti tulet muistamaan Neten koko elämäsi ajan,olethan viettänyt melkein koko lapsuutesi sen kanssa.Nyt on vaikea aika,mutta usko vain, ajan mittaan suurin suru lakkaa ja jäljelle jää rakkaat muistot.Koirasi eli pitkän ja varmasti onnellisen elämän perheesi jäsenenä.Koiran elämänkaari on vain niin lyhyt ja luopumisen aika tulee liian pian.Jaksamista.

      • Surullisin

        Kiitos lohdutuksen sanoistasi, sitä ne kyllä oli :) Tulen muistamaan Neten koko elämäni, aika ja ikuisesti! Suru lakkaa mutta ei vielä pitkään aikaa..


      • Anneh
        Surullisin kirjoitti:

        Kiitos lohdutuksen sanoistasi, sitä ne kyllä oli :) Tulen muistamaan Neten koko elämäni, aika ja ikuisesti! Suru lakkaa mutta ei vielä pitkään aikaa..

        Voimia sulle!

        Jouduimme myös luopumaan viime syyskuussa 9 vuotiaasta labradorinnoutajasta. Syöpä yllätti ja ikävä kyllä, oli edennyt jo niin pitkälle, ettei mitään ollut tehtävissä. Lisäksi koirallamme todettiin pentuna lonkkavika.

        8kk kulunut ja ikävä on vieläkin kova, voin jopa kuulla käytävällä, niinkuin
        rakas koiramme tassuttelisi siellä. Ja aina sitä toivoo, että siellä se meidän oma rakas röhvelö odottaa häntää heiluttaen vastassa.

        Koitti kuitenkin päivä, jolloin asia todellakin varmistui syöväksi ja oli aika päästää perheenjäsen sateenkaarisilloille. Vaikka kurjalta tuntuukin sanoa, että näin oli parasta, uskon, että koiramme ajatteli samoin. Se olisi varmasti päättänyt samoin, myös meille, jos olisimme olleet samassa asemassa. Se oli ystävän teko. Nyt koiramme saa juoksennella vapaasti vihreillä niityillä, missä sillä ei ole kipuja ja kaikkea riittää.

        Me jäimme ikävöimään tänne. Onneksi on hyvät muistot, niitä ei tule unohtamaan koskaan. Ja yöllä rakas tassuttelee uniini, tervehtii ja nuolaisee naamaa. Ennen kun on aika lähteä, halaamme hyvästeiksi.

        Tiedän, että meidän röhvelöllä on nyt hyvä olla.

        Kohta meille on muuttamassa uusi karvapallo. Se ei korvaa, sitä mitä on menettänyt, mutta auttaa jatkamaan. Kaikkea hyvää sinulle!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      103
      637
    2. Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.

      Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      63
      494
    3. Mitä kuvittelet kaivattusi tekevän

      Arkena tai viikonloppuna? Mitä itse teet samaan aikaan?
      Ikävä
      35
      472
    4. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      70
      419
    5. Martina sai ylinopeussakon

      Saiko sakkoa Porsche-merkkisellä autolla?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      414
    6. Hyvää yötä

      Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!
      Ikävä
      21
      409
    7. Missähän pöytäkirja viipyy, taas?

      Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett
      Kemijärvi
      38
      389
    8. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      30
      384
    9. Hyvästi feikit hiustenpidennykset - Kerttu Rissanen hurmaa uudella hiustyylillä

      Kerttu Rissanen ihastuttaa uudella hiustyylillään ja lookillaan. Rissasella on totuttu näkemään pitkät hiukset ja hiust
      Suomalaiset julkkikset
      5
      381
    10. Mikä on kaivattusi ikä?

      100v. On mun....
      Ikävä
      20
      371
    Aihe