tanssipaikkoja Oulussa ?

olen kiinnostunut tanssiharrastuksen aloittamisesta. Missä oulussa voi tanssia tangoa, rumbaa, jiveä, valssia ym.
95799
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kaipaatko tietoa tanssipaikoista vai tanssikursseista? Ja jos tanssikursseista, niin tarkennapa vielä, miten sinulla on aikomus taitoasi käyttää, kilpailuissa vai vapaamuotoisemmissa tilanteissa?

Äänestä
  • tiedustelen, perusteet on jo opittu, niitä pitäisi päästä kokeilemaan.

    Äänestä

  • aloittelijatanssija kirjoitti:

    tiedustelen, perusteet on jo opittu, niitä pitäisi päästä kokeilemaan.

    tanssi.net antaa tiedot tärkeimmistä tanssipaikoista, jotkut pienet eivät ohjelmistoaan ilmoita.

    Maakunnittain paikat löytyvät sivulta:
    http://tanssi.net/fi/p/maakunnat.html

    Muitakin hakumahdollisuuksia on (päivä, esiintyjä jne). Voit myös valita oman lähtöpisteen ja katsoa mitä löytyy esim. 100 km:n säteellä.

    Äänestä

  • aloittelijatanssija kirjoitti:

    tiedustelen, perusteet on jo opittu, niitä pitäisi päästä kokeilemaan.

    Hietasaaressa (yhtälailla kuin muillakin lavoilla) pääset tanssimaan toki tangoa, rumbaa, jiveä ja valssia, mutta myös monia muita lajeja, mm. foksia (paljon!), fuskua, buggia jne.

    Ravintola Annasta ja Albertista saatat löytää arki-iltaisin tanssitaitoista väkeä.

    Lähiseudun (omasta mielestäni) varteenotettavia tanssipaikkoja ovat Kärsämäen Kataja (n.120km) (suljettu kesällä) ja Merisärkän Viihdekeskus (n.120km) (suljettu talvella).

    Jos on tanssipari omasta takaa, tanssipaikkavaihtoehdot lisääntyvät huomattavasti!

    Tämän linkin takaa löydät kaikki tanssit 150km säteellä Oulusta: http://www.tanssi.net/cgi/sivu.cgi?kunta=Oulu&latd=&latm=&lats=&lond=&lonm=&lons=&r=150&l=Tulosta ohjelma&k=fi&c=ohjelma&m=&p=&e=&b=&a=&z=&w=&u=t&t=
    (Kimppakyytiverkosto laajentaa huomattavasti tanssijan reviiriä. Tanssi.net:in keskustelupalstalla oli juuri pari päivää sitten vinkki oululaisesta tanssisähköpostilistasta. Tanssi.net:in keskustelupalstan "Minne menossa"-sivulla voi myös huhuilla kimppakyytejä.)

    Äänestä

Hietasaaren tanssimajakka on hyvä tanssipaikka. Siellä kannattaa käydä ja tanssimaankin pääsee!

Äänestä
  • Ensi lauantaina tulee yksi turkulainen turisti ihmettelemään menoa Hietasaaren tanssimajakkaan, kunhan on ensin itseään sivistänyt kiekkomatsissa.... =)
    Varmasti mukava ilta tulee... Toivottavasti siellä pääsee sitten tanssimaan, ettei ole pelkkänä seinäkukkasena.. :(

    Äänestä

  • EHNasu kirjoitti:

    Ensi lauantaina tulee yksi turkulainen turisti ihmettelemään menoa Hietasaaren tanssimajakkaan, kunhan on ensin itseään sivistänyt kiekkomatsissa.... =)
    Varmasti mukava ilta tulee... Toivottavasti siellä pääsee sitten tanssimaan, ettei ole pelkkänä seinäkukkasena.. :(

    Toivottavasti et pety iltaan..Sisäpiiri se silläkin lavalla jyllää.

    Äänestä

  • Miesten mielivaltaa kirjoitti:

    Toivottavasti et pety iltaan..Sisäpiiri se silläkin lavalla jyllää.

    Kuten niin monella muullakin lavalla... No toivotaan, että joku rohkenee minuakin hakea, vaikka vieras oonkin. =)
    Ja onneksi on naistentunti....

    Äänestä

  • Miesten mielivaltaa kirjoitti:

    Toivottavasti et pety iltaan..Sisäpiiri se silläkin lavalla jyllää.

    Jos on mustavalkoiset tanssikengät ja nokka pystyssä kävellään niin kierrä kaukaa...
    Se on niitä tanssikoululaisia joka ei välitä muista tanssijoista "kuin sisäpiiristä"!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


aloittelijatanssija kirjoitti:

olen kiinnostunut tanssiharrastuksen aloittamisesta. Missä oulussa voi tanssia tangoa, rumbaa, jiveä, valssia ym.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu