Mustan kuun päivät

Ihan selvästi rankempia elää, niin henkisesti kuin fyysisestikin.
Jostain syystä näin ollut koko elämäni ajan.
Vastaavasti nousevan kuun aika on parasta aikaa tehdä töitä ja harrastaa.

Tiedosta on hyötyä parisuhteessakin. Toisaalta melko huvittavaa, kun pitää
kalenterista ja Allakasta katsoa kannattaako vaimon kaa alkaa väitteleen.

Kaikki sen tietää, kuu vaikuttaa kaikkeen elolliseen...eri tavoin.
61386
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mitä tarkoittaa musta kuu?

Nyt on uusikuu 0 %. Eli sitäkö, ettei kuu näy ensinkään?

Se on sitten kai eri asia kuin täysikuu 100 %.

Kun puhutaan kuuhulluudesta, tarkoitetaanko täyttäkuuta?

Miksi sitten nyt tuli kuuhulluuskohtaus, väärään aikaan tismalleen. Eli jos olenkin hullu... ;), en pelkästään kuuhullu?

Äänestä
  • Kun kalenterissa on mustan kuun merkki, tarkoittaa tämä "kuutonta aikaa".
    Isäni sanoi, että "tehdään uusi kuu". Ainahan se kuu kokonainen on mutta väliin kokonaan maan varjossa.

    Ei kai kukaan kajahda; jotkut tulevat kuulemma levottomiksi, mutta syynä tähän
    pidän vääriä tietoja kuuhun liittyen.

    Äänestä

Täydenkuun aikaan syntyneillä kuu on oppositiossa auringon kanssa ja silloin puolenkuun aikaan on itseriittoinen vaihe, minä ensin ja sitten vasta muut. Täydenkuun aikaan on sitten kuurapula. Tähän vaikuttaa myös se, että miten kuu aspektoituu muihin planeettoihin. Kuu skopessa on erityisen hankala tässä mielessä. Ja riidellä ei kannata molempien samaan aikaan :\

Äänestä
  • Mitäs se sitten vaikuttaa, kun saa ns.alkunsa tietyn kuunvaiheen aikana?
    Mistä saan sellaisen kalenterin, josta näen syntymätodistukseni määräämän kuunvaiheen?

    Äänestä

Kaikki ei sitä tiedä,joten olet etulyöntiasemassa ja sinusta voi tulla mustan kuun kuningas.

Äänestä

niin, pian taas on puolikuuta peipposesta. Mihin tärväis loput? Västäräkkiin menee vähäsen, mutta ajattele koko kuu yhdestä kiurusta. Kyllä on kallista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tucco kirjoitti:

Ihan selvästi rankempia elää, niin henkisesti kuin fyysisestikin.
Jostain syystä näin ollut koko elämäni ajan.
Vastaavasti nousevan kuun aika on parasta aikaa tehdä töitä ja harrastaa.

Tiedosta on hyötyä parisuhteessakin. Toisaalta melko huvittavaa, kun pitää
kalenterista ja Allakasta katsoa kannattaako vaimon kaa alkaa väitteleen.

Kaikki sen tietää, kuu vaikuttaa kaikkeen elolliseen...eri tavoin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu