Uteliaisuuttani kyselisin mielipiteitänne ko autojen käyttökokemuksista ja eroavaisuuksista. Näppituntumalla pyyntihinnat sakuissa about samat, AWD 3.8 jopa ehkä aavistuksen halvempia? Mutu väärin?
Voyager 3.3 LE vs. 3.8 AWD LE
Mielipiteitä?
71816
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
polttoaineen kulutus jos kiinnostaa 3,3 le vie keskimääri 10L,jos 3,8 pääsee samaan niin hyvä
Minulla on ollut 3,3 Voyager AWD ja nyt on 3,8 Grand Voyager AWD . Molemmilla pääsee mutta vaivattomampaa ajoa on mielestäni voimakkaammalla moottorilla . Jopa näkisin niin että vaihteistokin pääsee helpommalla/vähemmällä kun on voimaa enemmän .
Omasta kulutuksestani , katso muutamaa juttua aikaisemmin otsakkeella kulutus .
Molemmissa on kuitenkin samat huolto-osat ja yleensä 3,8 on paremmin varusteltu.
Perus 3,3 on varmaankin ollut jokapäiväisessä käytössä ja 3,8 uushankinta hinnaltaan sen verran kalliimpi että olis varmaankin varmemmin ollut perheen kakkosautona -> vähemmän km väärennöksiä 3,8 :ssa . Huom siis vain oma näkemys asiaan.
Moottorit ovat tosiaan tekniikaltaan identtiset, eli ainoa ero löytyy iskutilavuudesta. Molempien huollattaminen on yhtä edullista ja lähes kaikki varaosat samoja. Molemmat moottorit ovat luotettavampia kuin vastaavan ikäisiin voikkuihin saatavillaolevat neloskoneet (2.4, 2.5 diesel) tai Mitsun peruja oleva 3.0L V6.
Itsellä on ajokokemusta vain 3.8 litraisesta. Vääntöä koneessa on ainakin todella muhkeasti, ajo on erittäin vaivatonta. Itse valitsisin isomman koneen, mutta kyllä 3.3:llakin pärjää. Ero kulutuksessa on pieni, mutta luonnollisesti pienempi kone on varsinkin kaupungissa taloudellisempi.
Voikku tähänkin perheeseen haetaan ja olen ollut 3.3 kannalla (syy: epätietoisuus 3.8:sta). Mutta laittakaahan lisää kommentteja kehiin jos jotain juolahtaa mieleen.
Oikeasti kiitollisna
Nimim. Kohta kipparilakkinen Voyager-maantieristeilijän luotsaaja
Menneen maailman vehkeitä ko. moottorit ja vaihteistot varsinkin. Jos meinaat ajaa ylin 15t vuodessa niin hanki diesel, vääntää kulkee ja KESTÄÄ.
Mäntsälässä majailee eräs liikeyritys jossa on käytössä ainakin ollut , jos jopa vieläkin , kolme kappaletta 3,3 v6 voyagereita . niillä on ainakin kahdella vedetty yli 500 000 km . toiseen on tehty koneremppa 480 000 km kohdalla .
Etteikö 3,3 tai 3,8 kestä ??
Nämä padat tunnetaan siitä, että niissä ei ole ns. lastentauteja tai muita selityksiä. Ne vain kestävät. Ehtaa jenkkiläistä patarautaa ilman mitään nykyajan rikkoutuvia ja tarpeettomia koohotuksia.