Niin, mitä?
Mitä tämä foorumi
antaa teille?
8524
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tämä foorumi antaa naurun lisäksi joskus halun kirjoitella kommentteja ja vastauksia aloituksiin ja ketjuihin. Toden totta, tämä antaa myös tunteen, että VOI, VOI MEITÄ!!
Asiasi eivät todellakaan ole hyvin. Kyseessä on kuitenkin iankaikkisuusasiat, ja jokaisen sielu on Jumalalle yhtä kallis ja arvokas.
Jumala on uhrannut oman Poikansa pelastaakseen jokaisen syntisen kadotuksesta, sinutkin. Tee siis parannus, lopeta pilkkanaurusi ja usko evankeliumi Kristuksesta omalle kohdallesi.
Tällä palstalla jokainen voi tuoda julki uskonsa.
Missä muualla tavoittaisi kerralla näin paljon Kristuksen vanhurskautta janoavia ihmisiä?
Kristuksesta meidät, jotka uskomme häneen, on lähetetty julistamaan koko maailmalle.
Jumala vanhurskauttaa jokaisen, joka suostuu ottamaan Kristukselta USKOLLA vastaan lahjana hänen vanhurskautensa.
On ihan Jumalan sanan mukaista, että tulee kunnolla neniin jokaiselle joka täällä kauppaa omaa taikka yhdistyksensä erinomaisuutta autuuden perustukseksi.
Sitä se on ollut, muutamia poikkeuksia lukuun ottamatta, kaikki nämä vuodet jotka olen tätä saittia lukenut.
Jokaisen lain kautta heränneen ihmisen sisin janoaa Jumalan rauhaa ja hänen rakkauttaan, syntiensä anteeksiantamusta.
Sitä rauhaa ei ihminen voi koskaan saavuttaa tekojensa kautta, taikka kuulumalla johonkin tiettyyn yhdistykseen. Suostu tunnustamaan itsensi kokosyntiseksi, kun sitä olet. Suostu Jumalan armoa tarvitsevaksi.
Jumala armahtaa ihmisen vain yhdella tavalla. Se on USKOLLA KRISTUKSEEN. Kristuksen palvelijoita ovat Kristukseen uskovat ihmiset. Me jotka häneen uskomme, kerromme ihmisille että älkää tuhlatko Jumalan armoa hukkaan, sillä Jumala oli Kristuksessa ja sovitti maailman synnit itse itsensä kautta. Niin että jokainen joka uskoo Jeesukseen, tulee hänessä uskon kautta siksi vanhurskaudeksi joka kelpaa Jumalalle.
Jumalalle kelpaa vain Kristuksen vanhurskaus, ei ihmisten oma vanhurskaus.
Leena Huovisen tuoma tieto Tuomas Lohen gradusta on auttanut ymmärtämään lapsuudenajan vl-liikettä. Se tieto on helpottanut vl-lapsuuteni tuomaa ahdistusta. Siis paljon olen saanut tältä palstalta... kiitos..
TIETOA, jota ei saa seurapenkissä istumisella.
Seurapuhe on hyvin johdattelevaa painottuen hyvin suppeisiin aihekokonaisuuksiin.
Täällä tulee esiin jatkuvasati uutta tietoa, mutta seurapenkissä sama tieto toistetaan vuodesta vuoteen ja yhtään tietävämmäksi ei seuroissa kävijä tule.
Seuroissa istutaan ja käydäänkin vaan sen vuoksi, että päästään joskus taivaaseen.
Seuroissa pitäisi olla myös käytännön tietoa ja taitoa puheissa. Esim. ruumiin terveydestä voisi puhua, sillä kyllä se on raamatullista sekin puhe.
Joskus harvoin puhuja heittää jonkin herjaavan vitsin, joka koskettaa epäuskoisia ja heidän vääriä luulojaan. Kaikenmaailman lohkot ja lahkot ne luuleekin taivaaseen pääsevänsä, sanoo saarnamies joskus puheensa höysteeksi.
Minusta olisi parempi kysyä 'mitä minä voin antaa tällä foorumilla?' Mietipä sitä kohdallasi.
Lestadiolaisessa perinteessä ei ole totuttu ajattelemaan mitä muut saisivat minusta, vaan mitä minä saan. Katsokaapa vaikka noita eikaisempia keskusteluja vaikkapa televisionkatselusta ja ravitsemusliikkeistä.