Olis mukava tietää kuinka usein te vaihratte rottien purut ja osllistutteko tekin siihen hommaan vai auttaako joku teitä.?
Niin jos vastaaja on lapsi niin sen takia kysyin hoidatteko tekin ne vai onko se vain vanhenpienne tehtävä?
Me vaihdamme kumminkin niin että 2 päivää on samat purut.
Kyllä puruissain on laatu eroja.
Jos täällä on joku tamperelainen niin mistä te ostatte purut?
Me ostamme mistä milloinkin.
Viimeksi ostin Hallerista.
Mutta eläinkaupasta on ostettu niin ja vapiksesta ja valtsusutakin.
Niiin ja länältäkin.
(Jos olet tapmerelainen tierät varmasti noi lyhenteet ; D )
Niin jos vastaaja on lapsi niin sen takia kysyin hoidatteko tekin ne vai onko se vain vanhenpienne tehtävä?
Me vaihdamme kumminkin niin että 2 päivää on samat purut.
Kyllä puruissain on laatu eroja.
Jos täällä on joku tamperelainen niin mistä te ostatte purut?
Me ostamme mistä milloinkin.
Viimeksi ostin Hallerista.
Mutta eläinkaupasta on ostettu niin ja vapiksesta ja valtsusutakin.
Niiin ja länältäkin.
(Jos olet tapmerelainen tierät varmasti noi lyhenteet ; D )
Vastaukset 8
Vanhimmat
Minä sain ensimmäiset rottani hiukan alle 13-vuotiaana ja hoidin alusta loppuun itse. Vanhemmat olivat käytännössä vain autokuskeja eläinlääkäri- ja näyttelyreissuilla. Olisin halunnut rottia noin 1½ vuotta aiemmin kuin ensimmäiseni sain, mutta huomasin, etten aiemmin olisi pystynyt täysipainoisesti huolehtimaan otuksista.
Puruissa on laatueroja, kyllä. Suosittelen käyttämään haapahake Mörtti Röpöä, joka ei pölise ja siivousvälitkin ovat huomattavasti pidemmät. Minä vaihdan neljän naaraan häkistä (pohja n. 80 x 75 cm) mörtsän kahden viikon välein, joskin papanat kerään joka toinen tai joka kolmas päivä. Tasoja tulee siivottua toki useammin kuin kahden viikon välein ja kerran viikossa vaihdan kaikki pahvilaatikot ym. kertakäyttövirikkeet.
Meillä vaihdetaan purut rotille (2 tyttöä) kerran viikossa, mutta pyyhin pissoja ja tasoja ja sen sellaista miltei päivittäin. Käytän ihan tavallista kaupasta saatavaa purua. :)
Niin juu, mä en ole enää lapsi kylläkään... Itse hoidan nuo veijarit. Mulla on lapsia, mutta ne vielä niin pieniä etteivät osallistu eläinten hoitoon muuta kuin paijaamalla ja sylissä pitämällä. :) Mieheni yleensä vahtii rottia ja meidän lapsia sillä aikaa kun mä putsaan häkkiä. Kun en uskalla lasten vielä ihan yksin olla rottien kanssa...
Meillä vaihdetaan purut joka viikko ja samalla jynssätään kokohäkki kuumalla vedellä, joskus saippuoiden kera. Sitten vaan hyvä huuhtominen on välttämätöntä.
Asun itse Tampereella ja ostan Lielahden reporangasta yleensä mörtti röpöä, halpa hinta 20l vain jtn 8e kun taas Mustissa ja Mirrissä se on jotakuinkin 12e. Hintoja kannattaa vertailla.
Itse pesen koko häkin, lapsi en ole enää. Sanoisin nuori :) 16vuotias ja kannan itse vastuun rotista ja häkin huollosta.
Rahaa tietty saan mörttiin jne.
Minulla on siis kaksi tyttörottaa ja aikas tilava häkki mutta haluan silti pelata varman päälle ja pestä sen usein.
Vaihdan purut joka toinen päivä, nuo pojat kun tykkäävät pissata pesäkoppinsa nurkan(ja kaikki muut nurkat)aina ihan litimäräksi ja kakkaakin löytyy sieltä sun täältä runsain mitoin:)
Asun mieheni kanssa eikä hän auta siivouksessa, mutta ei se haittaa, osaan itse paremmin;)
Itse vaihdan turpeen/mörtin (kumpikin on ollut käytössä, tällähetkellä mörtti-röpö) n. 2-3 viikon välein, joskus väli on vähän pidempikin. Häkin pohja on n. 85*85cm ja asukkaina kolme tyttöä. Riippumatto pitää vaihtaa useammin ja se tuntuukin usein olevan ainoa mikä häkissä sotkustuu.
Itse hankin turpeen Pirkkahallin läheisestä Agrimarketista ja Mörttiröpön 100 litran säkissä yhdeltä Tamperelaiselta hamsterikasvattajalta.
Ihan itse aina siivoilen rottien ja hamstereiden häkit.omat vanhempani pelkäävät rottiamme! :) meillä vaihdetaan silloin kun on tarve. ennen kun oli vähemmän rottia niin joku..kerta kaksi viikossa, nykään useammin kun on asukeitakin enemmän. tosin rottamme eivät vietä paljoa aikaa häkissä. lähinnä ne ovat keittiön työtasoilla ja sohvalla. :D
lapsi ja vaihdan itse rottieni purut. Vanhemmat eivät koskisi pitkällä tikullakaan puruihin tai häkkiin, jos se pitäisi siivota. Itse olen rottani ostanut ja hommannut, itse ne myös hoidan.