TAYSsiaaa synnyttäneet

Onko edelleen kaksi synnyttäneiden osastoa?
Kertokaa vähän kokemuksia että oliko henkilökunta
mukavaa ja kannustavaa vai töykeää. Itse olin siellä viimeksi 5 vuotta sitten osastolla 4B ja muutama hoitaja oli töykeä.
3301
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Siis onko niitä kaksi vai peräti kolme, kaksi ainakin. Vanhalla osastolla oli erittäin mukavaa henkilökuntaa. Viivyin siellä viikon eikä kukaan ehtinyt olla töykeä. Vastaanotossa oli sen sijaan ikävä olla, mutta jos osuu sellainen töykeä juuri kohdalle, eipä kai voi yleisiä johtopäätöksiä vetää yhdestä tai kahdestakaan henkilöstä.

Äänestä

siellä olla.Minulle jäi TAYSista hyvä kuva,ja kun seuraavan aika tulee,niin turvaudun TAYSiin.Vastaanotossa hoitaja kyllä oli miehelleni hieman töykeähkö,esim.emme olisi saaneet olla samassa huoneessa,vaikka siellä ei muita juuri silloin ollutkaan.Onneksi vaihtui vuoro ja toinen hoitaja olikin sitten todella mukava:)
Itse salissa ja osastolla kaikki sujui todella hyvin.Vaikka olen TAYSista negatiivistä palautetta kuullut,niin kyllä jäi vain hyvät kutinat.

Äänestä

Hei!

Olin pari vrk TAYSissa supistusten takia ja voin vain sanoa että mukavaa oli henkilökunta. Ottivat jopa tikit mieheni päästä osastolla vaikka se nyt ei olisi ollenkaan kuulunut ohjelmaan :)

Koska supparit eivät johtaneet mihinkään, sanoin lähteväni kotiin. Nukuin kotona kunnon päiväunet ja noustessani vessaan meni lapsivesi. Ei kun takaisin TAYSiin :) Vastaanotossa jo totesivat että nimi on tuttu...

Kohdallani oli erittäin kokenut ja hyvä kätilö, vauva oli perätilassa ja hän lääkäreiden kera auttoi poikamme ulos oikein mallikkaasti. Kätilö huomasi myös että turvaan hänen ammattitaitoonsa synnytyksen kaikissa vaiheissa ja hän antoikin sen henkisen tuen mitä kaipasin. Muistin kiittää häntä myöhemmin nähdessämme osastolla synnytysraportin merkeissä.

Myöskin synnyttäneiden osastolla oltiin avuliaita. Itseäni esim. kammotti imetys - olen jostain syystä aina kauhulla odottanut milloin se on aloitettava - ja sanoin sen omille hoitajilleni ihan avoimesti. He tulivat joka kerta alussa opastamaan ihan kädestä pitäen ja auttamaan vauvaa rinnan löytämisessä. Ja samoin kun maito pakkautui rintoihin ja kuume nousi, patistivat minut pumppaamaan. Kuume laski ja olo oli taivaalinen. Siitä se lähti.

Paljon riippuu omasta asenteesta myös ollaanko sinulle ystävällisiä vai ei. Ei tietysti aina mutta tällä voi vaikuttaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kesällä edessä kirjoitti:

Onko edelleen kaksi synnyttäneiden osastoa?
Kertokaa vähän kokemuksia että oliko henkilökunta
mukavaa ja kannustavaa vai töykeää. Itse olin siellä viimeksi 5 vuotta sitten osastolla 4B ja muutama hoitaja oli töykeä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu