Talvirenkaat?

Hei
Onkos teillä talvirenkaina nastat vai kitkat? Entä poikkeaako koko alkuperäisistä? Kokemuksia?
...pitäis kai vaihtaa, mutta mitkä 16" panis 156:een?
10667
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Pari kertaa olisi ehkä olleet nastat kivat alla, suurimman osan ajasta toimineet ihan hyvin. Eipä kuulu rapinaa kuivalla asfaltilla mitä Helsingistä on suuri osa talvesta.

Äänestä

Itselläni on ollut myöskin 2 talvea kitkat alla (eri autoissa) ja juuri ostin uudet talvirenkaat Alfaan, ja yllätysyllätys edelleen kitkat. Erittäin hyvin olen pärjännyt vaikkei edellisessä kotterossa ollut edes abseja. Kitkat ovat erinomaiset lumessa ja sulalla asvaltilla, kohtuulliset jäällä. Mutta ennen kaikkea ne ovat miellyttävät suurimman osan talvea äänettömyytensä ja mukavuutensa ansiosta. Ja vielä yksi juttu, mitä itse arvostan, on se, että ne voi laittaa ajoissa alle ja pitää keväällä hieman pidempään kuin nastarenkaita.

16-tuumaisista talvirenkaista en osaa sanoa mitään, itselläni on Hakkapeliitta Q 185/65/15. Hintaa niillekin tuli omalle kukkarolleni tarpeeksi :).

Äänestä
  • näin,kitkat ovat mullakin riittäneet talviajossa mainiosti, ne kerrat kun olen jäänyt johonkin kiinni, ei olis nastatkaan auttanut
    jotenkin vaan alfaan tuntuisi vieraalta laittaa nastarenkaat, olennaistahan talviajossa on että tilannenopeus määräytyy olosuhteiden mukaan
    mulla on nokian Q 195/55/15 alla ja meno on kuin huopatossuilla potenza s-03:n jälkeen

    Äänestä

...pyörii 164:n alla, niin pyöri myös edellisessä Kuusnepassa.

Rillat ovat kokoa 205/50-16 ja malli on Hakkis Q. Edelliset Q:t olivat 195/60-15, ei näistä isommista taida olla ainakaan mitään hyötyä 15-tuumaisiin verrattuna. Epämukavammat ja vähän meluisammatkin ovat, ohjaus ei kuitenkaan ole sen tarkemman tuntuinen, pehmeä lamellointi on kovin eläväistä sorttia.

Suuntavakavuus ei ole Q:lla huippuluokkaa, muuten asialliset rillat. Muutaman kerran on alle on sattunut märkä jääpolanne, johon kitka ei saa minkäänlaista otetta. Siitäkään huolimatta nastoja tuskin enää tulee.

Äänestä
  • mulla on ollut Qt ja nyt pirellin kitkat pito hieman huonompi mutta ajettavuudeltaan paljon paremmat

    Äänestä

  • V6 kirjoitti:

    mulla on ollut Qt ja nyt pirellin kitkat pito hieman huonompi mutta ajettavuudeltaan paljon paremmat

    Voisin itsekin kokeilla jotain muuta merkkiä seuraavaksi.

    Mitä virkaa on Alfalla, joka ei ole kiva ajaa? Siis muiden kuin varaosakauppiaiden näkökulmasta? :-D

    Äänestä

Näillä leveyksillä (Kuopijon seutu) nastat on mun mielestä ainoa oikea valinta. Enimmäkseen ajetaan jäisillä tienpinnoilla (täällä kun ei onneksi suolata niin paljon kuin etelässä) ja muutaman kerran kokeilleena en luota kitkoihin jäällä ollenkaan. Sitäpaitsi jos kaikki ajais kitkoilla niin ainakin kaupungissa tiet kiillottuis niin liukkaiks ettei liikennevaloihin sais pysäytettyä kukaan. Nastat sentään vähän karhentaa pintaa muitakin varten.

Äänestä

viime talven ensi liukkaiden ajan oli kitkat alla. Muutaman aamun jaksoin mennä käsijarrumyyryllä töihin, sitten vaihdatin nastat ja jo vain alkoi taas meno maistua.

Kitkat oli hyväkuntoiset Blizzakit, ei ainakaan soveltuneet minulle tänne Keski-Suomen suveen.

Äänet nastoissa on tietysti epämiellyttävät, kun 156nen olisi muuten varsin hiljainen auto. Toisaalta nastojen rapinan kanssa on helppo ajaa, kun alkavan luiston/sortamisen kuulee korvalla.

Äänestä
  • Eipä ole tullut ajateltuakaan asiaa, mutta noinhan se varmaan on, että alitajunta rekisteröi nastojen ropinan ja sitä tarkkaillen tietää jotain "enemmän" siitä mitä alla tapahtuu.

    Äänestä

Just laitoin alle Hankookin kitkat Haaparannalla. Säästyi samalla 200€ verrattuna suomen hintoihin =) 205/55/R16 ~360€ vanteille laitettuna ja tasapainotettuna.

Kuvittelin kitkojen pitoa paljon huonommaksi, mutta kylläpä noilla kestää aika rankasti ajella ja hyvin pitää. Jopa nastarenkailla pehmennetyllä jäällä ajettavuus on hyvä. Lumella taas kitkat ovat ykkösiä ja autoa ei saa kuin työtä tekemällä luisuun tai puskemaan holtittomasti.

Ei ikinä enään nastoja alle. Ei ainakaan alfaan, mutta jos jonkun muun merkin ostan (Jagge pois luettuna), niin sama laittaa vaikka lumiketjut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ollilan kirjoitti:

Hei
Onkos teillä talvirenkaina nastat vai kitkat? Entä poikkeaako koko alkuperäisistä? Kokemuksia?
...pitäis kai vaihtaa, mutta mitkä 16" panis 156:een?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu