Kepu pettää aina, ikuisesti

MattiLehtonen

elintarvikkeiden ALV ja KEPU

Suomen Keskusta toteaa tavoitteenaan olevan elintarvikkeiden arvonlisäveroprosentin alentaminen 12 prosenttiin. Tavoite on ollut vaaliohjelmissa sekä 1999 vaaleissa että nyt viime kesänä puoluekokouksen hyväksymässä kannanotossa. Keskusta tulee esittämään, että hallitusneuvotteluissa määritellään elintarvikkeiden alv:n alentamisaikataulu. Ruoka muodostaa erityisesti pientuloisille suhteellisesti suuren kustannuksen, josta syystä alentaminen on perusteltua

Voin yhtyä lauseeseen KEPU PETTÄÄ AINA



Päivittäistavarakauppa huolehtisi siitä, että arvonlisäveron alennus siirrettäisiin sellaisenaan kuluttajahintoihin. Toimenpide hyödyttäisi suhteellisesti eniten vähätuloisia kotitalouksia. Se monipuolistaisi suomalaista elintarviketarjontaa sekä parantaisi koko elintarvikeketjun kilpailukykyä ja työllisyyttä.

VALTAA JA VOIMAA, KOTIPAIKKA LOIMAA

4

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaaliteema

      Ruuan alv-alennus oli kolme vuotta sitten eräs kepun keskeisimmistä vaalilupauksesta. Heti vaalien jälkeen TÄMÄKIN lupaus "unohtui" niinkuin Hyssälän lupaamat 300 e korotus eläkkeisiin.

      Kepu pettää aina, ihan aina ellei vieläkin useammin!


      • MattiLehtonen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      147
      7922
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      132
      3189
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      164
      2082
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      91
      1814
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      160
      1711
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      180
      1617
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      138
      1302
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      80
      924
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      89
      921
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      814
    Aihe