Ceraton ilmastointisäädöt (manuaali)

Mites tuo ilmastointi ceratossa toimii?
Meijän autossa näköjään niin, että kun valitsimen kääntää puhaltamaan tuulilasille niin se valo siinä valitsimessa syttyy joka siis tarkoittaa sitä että ilmastointi on päällä. No käytännössä se on aina puhaltamassa lasille ainakin talviaikaan eli siis autossa on aina ilmastointi päällä.
31009
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tämä selviää takuulla myös Ceraton ohjekirjasta, mutta melkein kaikissa autoissa ilmastointi kytkeytyy päälle suunnattaessa puhallus tuulilasille. Tarkoitus on tietysti kuivattaa ilmaa ja nopeuttaa huurteisen lasin kirkastumista. Oikeasti ilmastointi ei kuitenkaan kytkeydy toimintaan ulkolämpötilan ollessa alle 4-5 lämpöasteen, koska kenno saattaisi tuolloin jäätyä. Vaikka merkkivalo palaakin, ilmastointi ei siis ole oikeilla talvikeleillä päällä syömässä bensaa.

Yleensä muuten riittää kun puhallus on lasille vain sen aikaa, että moottori lämpenee. Sen jälkeen voi osan (tai kaiken) lämmöstä suunnata jaloillekin.

Äänestä

Ilmastoinnin merkkivalo syttyy kun auton käynnistää ja ilmansuuntaus on joko tuulilasiin tai tuulilasiin ja jalkatilaan , Sen saa pois päältä kun painat säätöpyörän keskeltä . Taas uudestaan päälle kun painaa uudestaa . Samoin se menee uudestaan päälle vaikka olet poistanut kun vaihdat ilmansuuntausta tuulilasista jalkatila-tuulilasiin tai päinvastoin .

Äänestä
  • ..ohjekirjaakin en vain tuota kohtaa ole huomannut että ulkolämpötilan ollessa vain 4-5 tai alle ilmastointi ei ole päällä...Lämmin kiitos kuitenkin vastanneille...uskaltanen kysyä "tyhmiä" jatkossakin vai ;-)
    Ja se seuraava kysymys kuuluuki..
    Onko kenelläkään ollut ongelmia vakionopeuden säätimen kanssa? Meillä taitaa vähän olla. Toisinaan se ei millään "lähde päälle" eli ei tee mitään vaikka kuinka kääntaisi...toisinaan se taas ei suostu pienentämään vaikka kuinka kääntäisi..lieneekö vikaa? Että tämmöstä tyhmää..vikaahan siin tietysti...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kialla ajellaan kirjoitti:

Mites tuo ilmastointi ceratossa toimii?
Meijän autossa näköjään niin, että kun valitsimen kääntää puhaltamaan tuulilasille niin se valo siinä valitsimessa syttyy joka siis tarkoittaa sitä että ilmastointi on päällä. No käytännössä se on aina puhaltamassa lasille ainakin talviaikaan eli siis autossa on aina ilmastointi päällä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu