Ongelmani on BMW 518i 90 joka on ruvennut ilmojen kylmettyä nakuttamaan kohtuu voimakkaasti, eli ilmeisesti vikana hydrauliset venttiilin nostimet?
Motonetistä katsoin että nostajat tulisi maksamaan noin 160;-€ yhteensä.
Onko kellään tehty moista ja mitä tuli maksamaan,onko haitallista ajaa autolla joka nakuttaa, vai pitääkö laittaa avaimet naulaan.
Motonetistä katsoin että nostajat tulisi maksamaan noin 160;-€ yhteensä.
Onko kellään tehty moista ja mitä tuli maksamaan,onko haitallista ajaa autolla joka nakuttaa, vai pitääkö laittaa avaimet naulaan.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Nostajat pitäs saada n. 100 mk/kpl, lisäksi tarvitset ainakin venttiilinkopan tiivisteen. Työn osuus on n. 100 €. Työssä joutuu käyttämään nokka-akselin pois, joten sekin olisi paras vaihtaa samalla kertaa.... toinen tyyppivika ;-)
Niin, jos ei heti vaihda nostajia, niin kyllä se kuluttaa nokkia.... joten suosittelen vaihtamaan kohtuu ajassa, jollet halua siirtää kustannuksia kauemmas ja kuunnella traktorin saundeja nokka-akselin vaihtoon asti.
Se on tyypillistä BMW:n koneille vähän ennen laukeamista, lukuisia esimerkkejä. Bmw:n koneet ei ole kovin pitkä ikäisiä ilman säännöllisiä koneremontteja. Heikkoja kohtia mm. nokka akseli joka liian kevyeksi sorvattu ja 6-sylinterin tähden joutuu olemaan tavallista pitempi vastaavan kokoiseen 4-sylinteriseen nähden.
Joojoo... M40 koneet eivät peruskoneeltaan ole heikkoja. Ainoastaan kanteen on tullut mitoitus/materiaali virheitä.
Huonon huollon johdosta nokka-akseli kuluu herkästi. Jakopäänremmi on alimittainen ja hydrauliset venttiilinnostimet kuluvat aikaa myöten. Ainoa kriittinen paikka on jakohihna, jonka katkeaminen aiheuttaa kustannuksia. Muut viat aiheuttavat aluksi vain mekaanisia ääniä, mutta eivät hajoita konetta.
Moottorin alakerta on kestävä. Kaverilla on 518i, jolla on ajettu jo n. 400 tkm, eikä vielä ongelmia.