elikkä kertokaas konsteja miten koiran turkin sais kiiltäväks... meillä sekarotuinen koira ja turkki on samanlainen kuin kiinan karvattomal powder puff illa... elikkä sillä karvallisella versiolla. Tosi hieno karva mut ei kiillä..
Oikso niksejä??
kiiltävä turkki
7
1349
Vastaukset
- haukku24
Ollenkaan varma, mutta kokeile rypsiöljyä ja kananmunaa. Todella hararia tietoja nämä, ei ollenkaan varmoja mutta ei koira siihen kuole jos kokeilet. :)
- Öljy
Meillä käytetty Eforin öljyä mitä saa apteekista. Kiiltää, mutta aika hintavaa.
- pellava
Öljy kirjoitti:
Meillä käytetty Eforin öljyä mitä saa apteekista. Kiiltää, mutta aika hintavaa.
Meillä käytetään jatkuvasti ravintolisänä pellavasiemenöljyä, hyväksi sekä sisäisesti että ulkoisesti. Voit kokeilla jotain toistakin öljyä, mutta tärkeää on että se on kylmäpuristettua.
Sitten löytyy lohiöljyt, kanaöljyt..jne. siitä valkkaamaan kukkarolle ja koiralle sopivin.
Turkille ja koiralle muutenkin esim. lohi on erityisen hyväksi. Pidä kerran viikkoon kalapäivä!
Itse syötän koiralle ainoastaan raakaa merilohta (kallista, mutta koira on pieni:). Makeanveden kaloissa, myös kirjolohissa, on huomattava loisriski jos raakana antaa, huomioi oikeanlainen kypsennys.
Kennelrehu myy jauhettua lohta levyissä ja hinta on varsin kohtuullinen.
- auttaa
ja turkki kiiltää. Saatavana ainakin kapseleina ja vastaavaatuotetta myös nestemäisenä.
- tytti25
Mielestäni aika paljon vaikuttaa mitä/minkälaista ruokaa syötät koirallesi. Itse syötän koirilleni eläinkaupan Nutraa,enkä ole ikinä joutunut antamaan muuta turkin kiillon saavuttamiseksi. Se että koira saa päivittäisestä ruoastaan kaikki tarvittavat, takaa myös turkin kiillon. Ei toki kaikilla koirilla, mutta oman rodun,turkkirodun eri edustajia kun tiedän niin monipuolinen ja ravitseva ruoka riittää.
Tämä siis minun mielipide!
Olen kuullut kyllä, että esim. kalanmaksaöljy olisi hyväksi turkille, ja kananmuna ruoan seassa pari kertaa viikossa.ja yleensä jo nuo mainitut öljyt. - Barffia
Vaihda myös ruoka parempaan eli älä osta valmiita raksuja ja purkkiruokia. Syötä raakoja luita, lihaa, kalaa, (naudan)mahaa, sisäelimiä ja kasviksia ( viljoja). "Terästä" ruokaa merileväjauheella ja edellä mainituilla öljyillä. Koira voi paremmin niin sisältä kuin ulkoakin, kun jätetään kaikki teollisesti valmistettu, syöpää ym. aiheuttavat "koiranruoat".
Googlettamalla löytyy BARFFAUKSESTA lisää tietoa. koiran turkki oli kans aivan karseessa kunnossa puolisen vuotta takaperin, kun rahaa oli niukasti eikä ollut varaa ostaa kunnon nappulaa. mut hyvä turkkki saatiin takas royalin ruoalla (sopii meille) ja pelkällä lohiöljyllä (2tl vrk)! harjatessa käytän myös hoitosuihketta, tuo pikkasen lisää kiiltoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1911330
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138893- 85842
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?51730Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t252622Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä311597Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55579- 53574
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7570