165 vs. 175

vähänulalla

Nykyiset kesäkumbet on 165/70-R13.
Onko huomattavaa eroa ajokäyttäytymiseen jos vaihtasi 175/70-R13 renkaisiin, halvemmalla kun saisi? Autossa ohjaustehostin.

3

706

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käytännön

      vaikutusta ajo-ominaisuuksiin. Korkeintaan pito paranee kun laitat noi leveämmät renkaat. (alkaa muuten kohtapuoliin olemaan jo taaksejäänyttä elämää noi 13" renkaat eli varmaan jo nykyään alkaa 14" ja miksei 15" renkaat olla halvempia kuin noi kolmitoistaset)

    • vesiliirron mahdollisuus on AAVISTUKSEN korkeempi, ja senkin huomaa vasta sitten, kun rengas alkaa olla yhtä kulunut kuin tämänhetkiset renkaasi.

    • Jamppa1

      oikeastaan käytännön eroa. Halkaisija kasvaa ja mittarivirhe pienenee. 175/65 olisi "virallinen" vaihtoehto. Eikä niiden hinnoissa ole käytännössä eroa paitsi satunnaisesti jonkin merkin kohdalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      24
      2503
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      95
      1556
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      121
      1334
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1140
    5. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      34
      1080
    6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      24
      912
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      52
      902
    8. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      261
      893
    9. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      212
      871
    10. Mun tuli yhtäkkiä

      Ikävä sua❤️...
      Ikävä
      34
      805
    Aihe