Miten se nyt menikään, pakettipelto luokitellaan metsämaaksi tietyn ajan jälkeen? Jos näin on, niin voiko sen ottaa takaisin (esim. uusi omistaja) viljelykäyttöön?
Pakettipelto
9
4818
Vastaukset
- ----....----
.....mutta tukien kanssa onkin sitten eri juttu. Metsämaan ollessa kyseessä, pitää tehdä metsänkäyttöilmoitus, jossa muutetaan maankäyttötarkoitus.
- pajukko1
entäs jos pellot on vaan jääneet pakettiin. 1970 luvun jälkeen ei ole istutettu puuntaimia,eikä viljelty.
onko kyseessä joutomaa vai pelto?
saako pajukon raivata ja hakea tukea riistapelloksi? - jamitä_vielä
Pysyvästi viljelemättömäksi ilmoitettua tai pysyvästi viljelystä poistettua lohkoa, luonnonlaidunta ja -niittyä sekä avointa hakamaata ei hyväksytä tukikelpoiseksi. Pysyvästi viljelemättömäksi katsotaan ne peltolohkot, joita ei 3 §:n perusteella voida katsoa tilapäisesti viljelemättömäksi tai joita ei ole kesannoitu tilatukiasetuksessa säädetyllä tavalla. Pellon tukikelpoisuus säilyy, vaikka se ilmoitetaan vuosittaisella tukihakemuksella viljelemättömäksi pelloksi, edellyttäen, että se on ollut viljelemättömäksi ilmoitettaessa ympäristötuessa ja luonnonhaittakorvauksessa tukikelpoista ja että sillä noudatetaan tilatuessa säädettyjä vuosittaisia hoitotoimenpiteitä. Jos pysyvästi viljelemättömäksi ilmoitettu tai pysyvästi viljelystä poistettu lohko otetaan myöhemmin viljelyyn, sitä voidaan hakea valtion talousarviossa vahvistetun määrärahan salliessa 46 §:n mukaisesti tukikelpoiseksi kyseisenä vuonna. Jos tukikelpoiseksi ilmoitettu lohko ilmoitetaan myöhempinä vuosina pysyvästi viljelemättömäksi tai se todetaan sellaiseksi valvonnassa, kyseessä on 48 §:ssä tarkoitettu sitoumukseen sisältyvän pinta-alan väheneminen.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9599083 - Taas tämä
tukijankutus alkaa..
- Ihan sama
Oli vuosi sitten millainen tahansa, on sato ainakin aina vääränlainen. Joko liian pieni, liian suuri tai liian sopiva. Ja sehän on syy ruikuttaa yhteiskunnalta lisää tukia.
- Mitä minä
sanoin, trollaaja alkaa vedäättään tukirunkutusta..
- näin se menee
Mikäli haluat sille tuet, niin se on otettava viljelyyn ensi kesänä ja paperit kunnassa huhtikuun lopussa, vuoden 2013 aikana tämä ohjelmakausi loppuu ja 2014 alkaa uusi kausi, mikäli myöhästyt niin se on sitten tukien ulkopuolella heti seuraavat kymmenen vuotta, vai mikä se nyt tämän seuraavan ohjelmakuden pituus nyt sitten onkaan.
Se ei ole uutta peltoa, koska se on ojiettu, raivattu ja kynnetty maa, eli se menee peltona läpi ja saa tuet jos toimit nopeasti.- Trollaaja antaa
tahallaan väärää tietoa että trolli jatkuu,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
- Anonyymi
Nyt kun niistä hiilinieluista on suuri mekkala ja eu suomen metsiä suojelemassa, olis ensin velvoitettava ne viljelemättömät pusikoituneet pellot istutettamaan puun taimille. Mutta kun kuulin että niistä saa vielä eu tukia vaikka ei viljelekkään. Pitäneekö paikkansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3519393Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat885852Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3645432SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden943823Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä33232Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien662803Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal722777Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,52563Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72498- 1132466