Miten se nyt menikään, pakettipelto luokitellaan metsämaaksi tietyn ajan jälkeen? Jos näin on, niin voiko sen ottaa takaisin (esim. uusi omistaja) viljelykäyttöön?
Vastaukset 9
- ----....----
.....mutta tukien kanssa onkin sitten eri juttu. Metsämaan ollessa kyseessä, pitää tehdä metsänkäyttöilmoitus, jossa muutetaan maankäyttötarkoitus.
- pajukko1
entäs jos pellot on vaan jääneet pakettiin. 1970 luvun jälkeen ei ole istutettu puuntaimia,eikä viljelty.
onko kyseessä joutomaa vai pelto?
saako pajukon raivata ja hakea tukea riistapelloksi? - jamitä_vielä
Pysyvästi viljelemättömäksi ilmoitettua tai pysyvästi viljelystä poistettua lohkoa, luonnonlaidunta ja -niittyä sekä avointa hakamaata ei hyväksytä tukikelpoiseksi. Pysyvästi viljelemättömäksi katsotaan ne peltolohkot, joita ei 3 §:n perusteella voida katsoa tilapäisesti viljelemättömäksi tai joita ei ole kesannoitu tilatukiasetuksessa säädetyllä tavalla. Pellon tukikelpoisuus säilyy, vaikka se ilmoitetaan vuosittaisella tukihakemuksella viljelemättömäksi pelloksi, edellyttäen, että se on ollut viljelemättömäksi ilmoitettaessa ympäristötuessa ja luonnonhaittakorvauksessa tukikelpoista ja että sillä noudatetaan tilatuessa säädettyjä vuosittaisia hoitotoimenpiteitä. Jos pysyvästi viljelemättömäksi ilmoitettu tai pysyvästi viljelystä poistettu lohko otetaan myöhemmin viljelyyn, sitä voidaan hakea valtion talousarviossa vahvistetun määrärahan salliessa 46 §:n mukaisesti tukikelpoiseksi kyseisenä vuonna. Jos tukikelpoiseksi ilmoitettu lohko ilmoitetaan myöhempinä vuosina pysyvästi viljelemättömäksi tai se todetaan sellaiseksi valvonnassa, kyseessä on 48 §:ssä tarkoitettu sitoumukseen sisältyvän pinta-alan väheneminen.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9599083 - Taas tämä
tukijankutus alkaa..
- Ihan sama
Oli vuosi sitten millainen tahansa, on sato ainakin aina vääränlainen. Joko liian pieni, liian suuri tai liian sopiva. Ja sehän on syy ruikuttaa yhteiskunnalta lisää tukia.
- Mitä minä
sanoin, trollaaja alkaa vedäättään tukirunkutusta..
- näin se menee
Mikäli haluat sille tuet, niin se on otettava viljelyyn ensi kesänä ja paperit kunnassa huhtikuun lopussa, vuoden 2013 aikana tämä ohjelmakausi loppuu ja 2014 alkaa uusi kausi, mikäli myöhästyt niin se on sitten tukien ulkopuolella heti seuraavat kymmenen vuotta, vai mikä se nyt tämän seuraavan ohjelmakuden pituus nyt sitten onkaan.
Se ei ole uutta peltoa, koska se on ojiettu, raivattu ja kynnetty maa, eli se menee peltona läpi ja saa tuet jos toimit nopeasti.- Trollaaja antaa
tahallaan väärää tietoa että trolli jatkuu,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
- Anonyymi
Nyt kun niistä hiilinieluista on suuri mekkala ja eu suomen metsiä suojelemassa, olis ensin velvoitettava ne viljelemättömät pusikoituneet pellot istutettamaan puun taimille. Mutta kun kuulin että niistä saa vielä eu tukia vaikka ei viljelekkään. Pitäneekö paikkansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091005
- 61917
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun73706- 64670
- 41655
Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la33578Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka22562Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille
Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka25531- 51522
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?37488