Pakettipelto

takaisin viljelyn piiriin

Miten se nyt menikään, pakettipelto luokitellaan metsämaaksi tietyn ajan jälkeen? Jos näin on, niin voiko sen ottaa takaisin (esim. uusi omistaja) viljelykäyttöön?

9

4807

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ----....----

      .....mutta tukien kanssa onkin sitten eri juttu. Metsämaan ollessa kyseessä, pitää tehdä metsänkäyttöilmoitus, jossa muutetaan maankäyttötarkoitus.

    • pajukko1

      entäs jos pellot on vaan jääneet pakettiin. 1970 luvun jälkeen ei ole istutettu puuntaimia,eikä viljelty.
      onko kyseessä joutomaa vai pelto?
      saako pajukon raivata ja hakea tukea riistapelloksi?

    • jamitä_vielä

      Pysyvästi viljelemättömäksi ilmoitettua tai pysyvästi viljelystä poistettua lohkoa, luonnonlaidunta ja -niittyä sekä avointa hakamaata ei hyväksytä tukikelpoiseksi. Pysyvästi viljelemättömäksi katsotaan ne peltolohkot, joita ei 3 §:n perusteella voida katsoa tilapäisesti viljelemättömäksi tai joita ei ole kesannoitu tilatukiasetuksessa säädetyllä tavalla. Pellon tukikelpoisuus säilyy, vaikka se ilmoitetaan vuosittaisella tukihakemuksella viljelemättömäksi pelloksi, edellyttäen, että se on ollut viljelemättömäksi ilmoitettaessa ympäristötuessa ja luonnonhaittakorvauksessa tukikelpoista ja että sillä noudatetaan tilatuessa säädettyjä vuosittaisia hoitotoimenpiteitä. Jos pysyvästi viljelemättömäksi ilmoitettu tai pysyvästi viljelystä poistettu lohko otetaan myöhemmin viljelyyn, sitä voidaan hakea valtion talousarviossa vahvistetun määrärahan salliessa 46 §:n mukaisesti tukikelpoiseksi kyseisenä vuonna. Jos tukikelpoiseksi ilmoitettu lohko ilmoitetaan myöhempinä vuosina pysyvästi viljelemättömäksi tai se todetaan sellaiseksi valvonnassa, kyseessä on 48 §:ssä tarkoitettu sitoumukseen sisältyvän pinta-alan väheneminen.
      http://keskustelu.suomi24.fi/node/9599083

    • Taas tämä

      tukijankutus alkaa..

    • Ihan sama

      Oli vuosi sitten millainen tahansa, on sato ainakin aina vääränlainen. Joko liian pieni, liian suuri tai liian sopiva. Ja sehän on syy ruikuttaa yhteiskunnalta lisää tukia.

      • Mitä minä

        sanoin, trollaaja alkaa vedäättään tukirunkutusta..


    • näin se menee

      Mikäli haluat sille tuet, niin se on otettava viljelyyn ensi kesänä ja paperit kunnassa huhtikuun lopussa, vuoden 2013 aikana tämä ohjelmakausi loppuu ja 2014 alkaa uusi kausi, mikäli myöhästyt niin se on sitten tukien ulkopuolella heti seuraavat kymmenen vuotta, vai mikä se nyt tämän seuraavan ohjelmakuden pituus nyt sitten onkaan.

      Se ei ole uutta peltoa, koska se on ojiettu, raivattu ja kynnetty maa, eli se menee peltona läpi ja saa tuet jos toimit nopeasti.

      • Trollaaja antaa

        tahallaan väärää tietoa että trolli jatkuu,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


    • Anonyymi

      Nyt kun niistä hiilinieluista on suuri mekkala ja eu suomen metsiä suojelemassa, olis ensin velvoitettava ne viljelemättömät pusikoituneet pellot istutettamaan puun taimille. Mutta kun kuulin että niistä saa vielä eu tukia vaikka ei viljelekkään. Pitäneekö paikkansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      146
      5485
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      136
      3588
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      126
      3329
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      36
      3213
    5. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      43
      2704
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      44
      2289
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      23
      2223
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      229
      2166
    9. prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!

      Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".
      Maailman menoa
      11
      1904
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      93
      1816
    Aihe