Ostin vuosi sitten Sitroen c4 auton myyjän suosittelemana. Minulla on ollut onkelmia päästä kulkemaan autosta ja myyjä suositti tätä 2 ovista mallia kun siinä on iso sisäänmeno. Nyt nää ovet on olleet hankalat kun ei niitä saa kiinni kun vetimet on niin kaukana kun istuu ja ovi on auki. Vaimolle se on vielä hankalampaa. Yhtenä päivänä kaupan pihassa iso ovi kolahti naapurin auton kylkeen kiinni. Tuli kai siihen sellainen mitätön kolhu. Nuori mies alkoi minulle vanhalle miehelle sellaisesta huutamaan. Tuleehan niitä kolhuja. Omassakin on takapuskurissa naarmu kun otti sellaiseen sementtiseen esteeseen kiinni. Minusta ne ovet ei ole kuitenkaan hyvät
Isot ovet
Onkelmana
3709
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
sinne autoosi menet. Yleensä ihminen vetää oven perässään kiinni eli pitää kahvasta kiinni sisäänmenon aikana ja sitä myöten, kun saa itsensä sisälle tulee ovi perässä kiinni. Kaiken lisäksi citikka on auto, jonka ovia ei tarvitse paiskoa. Ne menevät kiinni ns. sivistyneesti paiskomatta.
Toki kaksiovisen auton ovet ovat yleensä isot, että sinne takapenkillekin pääsee.
Jos olet huonojalkainen tai invaliidi tms. joka edellyttää aina ovien täysin aukiolemista autoon pääsemiseksi tai poistulemiseksi, on kait parasta varata riittävän tilava parkkipaikka.
Tervejalkaisen ei yleensä tarvitse täysin avata niitä isoja ovia paitsi, jos on takapenkkiläinen.
Minusta autoon tulee istua sisään ei astua.Helpompi puhdistaa jalkineet ennenkuin survaisee ne jalkotilaan.Eikä tarvitse potkia kenkiä puhtaaksi oven kynnykseen.
Siksipä tämä ovenkahvaan ylettyminen tuleekin ongelmaksi
Juuri Coupen ovien pituus ja niiden aukeamiseen tarvittava tila vaikuttivat siihen, että valitsin Berlinen. Myös takapenkiltä pois kömpiminen tuntui Coupessa hankalalta.