LIIKENNEYMPYRÄT!

Ottaa aivoon

Liikenneympyrät sinänsä ovat hieno keksintö, mutta niissä ajelevat eivät osaa käyttää vilkkua!! On se vaan kummallista. Jos jollakulla onkin vilkku päällä, niin ei voi luottaa siihen, että hän todella tarkoittaa poistuvansa ympyrästä, sillä useinmiten se päällä siksi, että hän pani sen päälle tullessaan ympyrään (liian aikaisin) ja nyt se sitten jäi päälle!

Naantaliin mennessä ja Myllyyn ajaessani ihan sama juttu. Porissa on iso kyltti ennen ympyrää, jossa lukee "Muista käyttää vilkkua" ja ympyrästä poistumisen jälkeen taas iso kyltti, jossa "Muistitko vilkuttaa?". Pistäkääpäs joku tänne teksti siitä, mitä liikennesäännöissä on sanottu ympyrästä, jos jostain linkistä löytyisi?

KÄYTTÄKÄÄ VILKKUA OIKEIN!

14

742

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tullessa

      tarpeellista vilkuttaa? Kaikki tietävät siinä kaikkien kääntyvän oikealle!

      • ekä saakaan

        käyttää, sillä se jää päälle ja vastakkaiselta puolelta ympyrään tuleva luulee, että poistut seuraavasta haarasta ja on siten vaarassa ajaa eteesi!


      • TIEDOKSI KAIKILLE
        ekä saakaan kirjoitti:

        käyttää, sillä se jää päälle ja vastakkaiselta puolelta ympyrään tuleva luulee, että poistut seuraavasta haarasta ja on siten vaarassa ajaa eteesi!

        Vilkkua käytetään liikenneympyrästä poistuttaessa, ei sinne saavuttaessa. Vilkku on tärkeä viesti paitsi ympyrään pyrkiville muille autoilijoille, myös tien ylitystä kärkkyville jalankulkijoille ja pyöräilijöille.


      • Sami_
        ekä saakaan kirjoitti:

        käyttää, sillä se jää päälle ja vastakkaiselta puolelta ympyrään tuleva luulee, että poistut seuraavasta haarasta ja on siten vaarassa ajaa eteesi!

        Vilkun käyttö ei kuitenkaan lain mukaan edellellytä kääntymistä, eli jos jollaikin on vilkku päällä ja luulet sen kääntyvän, mutta ei käännykkään ja ajat kolmion takaa eteen, niin olet kolariin syyllinen.

        Liikenneympyrät on loistavia, kunhan kaikki vaan osaisi ajaa niissä oikein ja vilkuttaa kuten kuuluu.


      • Strato4

        Onko ajokuoulua käyty lainkaan tässä keskustelussa? Jos on kaksikaistainen ympyrä niin on vilkuttava jos kääntyy sisäkaistasta ulompaan... ja edelleen kun poistut ympyrästä. Säännöt pitää käyttää itsetään selvänä.


    • Sami_

      Paljon yleisempää se on että ei vilkuteta lainkaan ympyrästä poistuessa...

      • se se vasta

        V.....tuttaa!


    • Hinttura

      Autoilijan täytyy väistää jalankulkijota/pyöräilijöitä poistuessaan liikenneympyräst.

      • väistettävä on myös

        kun aja sinne (liikenneympyrään) kiertoliittymään.


    • vetoketju...

      Ois kiva jos kuskit ymmärtäisi käyttää välillä "vetokeju"-taktiikkaa. Se toimii todella hyvin jos on ruuhkaa. Välillä ainakin Suikkilantiellä Härkämäen ympyrässä on välillä aika onnetonta. Esim. kaupungista päin on joskus vaikea päästä ympyrään, kun sataman suunnasta tulee paljon autoja.
      Opetelkaa ympyröissä "vetoketju"-taktiikka ja kaikki on sujuvampaa:) Olen itse todennut kun on toiminut muuallakin. Niin ja sitten se vilkku kun poistutaan ympyrästä eikä silloin kun sinne mennään...

    • Turkulaismies

      Mä e ymmärrä niit saatanan maalaisii, jotka on heti niin muna pystys nähdessää kiertoliittymän, (tavisten kielellä liikenneympyrä) et tarvii saataa pyörii siel pari-kolme kertaa. Ei se siis liikennettä haittaa, mut typerält näyttää sivusta seuraten.

      • Strato4

        No voi sukkulapäätä. Ajattele jos siellä pyörii täynnä autoja kolme kertaa tai enemmän niin varmasti haitaa... Kun ei lisää mahdu niin liikenne seisahtuu


    • Mutsis on
    • Hinttura

      Strato4:l sellane fakta, et täs ketjus ei oo käyty yhtään ajokoulua, vaan ne käydään autokoulus!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      51
      3755
    2. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      118
      2797
    3. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      642
      2460
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      20
      2097
    5. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      86
      2054
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      44
      1751
    7. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1713
    8. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1665
    9. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      97
      1516
    10. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1486
    Aihe