LIIKENNEYMPYRÄT!

Ottaa aivoon

Liikenneympyrät sinänsä ovat hieno keksintö, mutta niissä ajelevat eivät osaa käyttää vilkkua!! On se vaan kummallista. Jos jollakulla onkin vilkku päällä, niin ei voi luottaa siihen, että hän todella tarkoittaa poistuvansa ympyrästä, sillä useinmiten se päällä siksi, että hän pani sen päälle tullessaan ympyrään (liian aikaisin) ja nyt se sitten jäi päälle!

Naantaliin mennessä ja Myllyyn ajaessani ihan sama juttu. Porissa on iso kyltti ennen ympyrää, jossa lukee "Muista käyttää vilkkua" ja ympyrästä poistumisen jälkeen taas iso kyltti, jossa "Muistitko vilkuttaa?". Pistäkääpäs joku tänne teksti siitä, mitä liikennesäännöissä on sanottu ympyrästä, jos jostain linkistä löytyisi?

KÄYTTÄKÄÄ VILKKUA OIKEIN!

14

755

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tullessa

      tarpeellista vilkuttaa? Kaikki tietävät siinä kaikkien kääntyvän oikealle!

      • ekä saakaan

        käyttää, sillä se jää päälle ja vastakkaiselta puolelta ympyrään tuleva luulee, että poistut seuraavasta haarasta ja on siten vaarassa ajaa eteesi!


      • TIEDOKSI KAIKILLE
        ekä saakaan kirjoitti:

        käyttää, sillä se jää päälle ja vastakkaiselta puolelta ympyrään tuleva luulee, että poistut seuraavasta haarasta ja on siten vaarassa ajaa eteesi!

        Vilkkua käytetään liikenneympyrästä poistuttaessa, ei sinne saavuttaessa. Vilkku on tärkeä viesti paitsi ympyrään pyrkiville muille autoilijoille, myös tien ylitystä kärkkyville jalankulkijoille ja pyöräilijöille.


      • Sami_
        ekä saakaan kirjoitti:

        käyttää, sillä se jää päälle ja vastakkaiselta puolelta ympyrään tuleva luulee, että poistut seuraavasta haarasta ja on siten vaarassa ajaa eteesi!

        Vilkun käyttö ei kuitenkaan lain mukaan edellellytä kääntymistä, eli jos jollaikin on vilkku päällä ja luulet sen kääntyvän, mutta ei käännykkään ja ajat kolmion takaa eteen, niin olet kolariin syyllinen.

        Liikenneympyrät on loistavia, kunhan kaikki vaan osaisi ajaa niissä oikein ja vilkuttaa kuten kuuluu.


      • Strato4

        Onko ajokuoulua käyty lainkaan tässä keskustelussa? Jos on kaksikaistainen ympyrä niin on vilkuttava jos kääntyy sisäkaistasta ulompaan... ja edelleen kun poistut ympyrästä. Säännöt pitää käyttää itsetään selvänä.


    • Sami_

      Paljon yleisempää se on että ei vilkuteta lainkaan ympyrästä poistuessa...

      • se se vasta

        V.....tuttaa!


    • Hinttura

      Autoilijan täytyy väistää jalankulkijota/pyöräilijöitä poistuessaan liikenneympyräst.

      • väistettävä on myös

        kun aja sinne (liikenneympyrään) kiertoliittymään.


    • vetoketju...

      Ois kiva jos kuskit ymmärtäisi käyttää välillä "vetokeju"-taktiikkaa. Se toimii todella hyvin jos on ruuhkaa. Välillä ainakin Suikkilantiellä Härkämäen ympyrässä on välillä aika onnetonta. Esim. kaupungista päin on joskus vaikea päästä ympyrään, kun sataman suunnasta tulee paljon autoja.
      Opetelkaa ympyröissä "vetoketju"-taktiikka ja kaikki on sujuvampaa:) Olen itse todennut kun on toiminut muuallakin. Niin ja sitten se vilkku kun poistutaan ympyrästä eikä silloin kun sinne mennään...

    • Turkulaismies

      Mä e ymmärrä niit saatanan maalaisii, jotka on heti niin muna pystys nähdessää kiertoliittymän, (tavisten kielellä liikenneympyrä) et tarvii saataa pyörii siel pari-kolme kertaa. Ei se siis liikennettä haittaa, mut typerält näyttää sivusta seuraten.

      • Strato4

        No voi sukkulapäätä. Ajattele jos siellä pyörii täynnä autoja kolme kertaa tai enemmän niin varmasti haitaa... Kun ei lisää mahdu niin liikenne seisahtuu


    • Mutsis on
    • Hinttura

      Strato4:l sellane fakta, et täs ketjus ei oo käyty yhtään ajokoulua, vaan ne käydään autokoulus!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      29
      5556
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      53
      5343
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      100
      4380
    4. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      16
      3803
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      44
      3633
    6. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      131
      3442
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3140
    8. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      168
      2916
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2619
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      39
      2491
    Aihe