Miksi ihmisten pitää raahata lapset kyläilemään,jos ei ole erikseen kutsuttu?Jos pyydän ystäviä iltaa istumaan,en todellakaan kaipaa siihen heidän jälkikasvuaan.Mitä pienempiä sen hankalampia.Joo ei minulla ole lapsia ja luulisin että vanhemmat vois joskus viedä lapset hoitoon ja lähteä kyläilee ilman penskoja.Ei puhumisesta tule yhtään mitään jos ja kun lapset aina keskeyttää ja pitää varoa sanojaan,kun on paljon ylimääräisiä korvia.Jos vahingossa jonkun voimasanan päästän,niin heti ollaan sanomassa että ei lasten kuullen yms.miksi ne mukulat täytyy jokapaikkaan raahata?Miettikää sitä!
Lapsia kylään
ei kiitos!
142525
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Muista sitten nämä mietteesi, kun sulla on itselläsi lapsia.
Oletko ajatellut yhtään,että lapset tarvitsevat hoitajan.Ei heitä kotiin voi keskenään jättää.Sääntö numero 2.
ilman muuta otan lapseni mukaan.Se on sanomattakin selvää.Ei tarvitse kutsua kaveria kylään jos et voi hyväksyä lasta siinä mukana.Helvetti sentää.Onneksi et asu kaupungissani ja onneksi et ole minu kaveri.
tarkistaa, tuliko huivi liian tiukalle tänä aamuna, se voipi vielä illanpäälle ahistaa vielä enenpi. Taidat olla, niin no, ooppa mikä lysteät......
mahdollisesti provokatiivinen keskustelunavaus?
mutta pönssittää ja pahasti.
kyllä osittain tuon APeen mielipiteen. Meillä siis myös lapsia, mutta osataan kyläillä ilman niitäkin. Takuulla myös vanhemmille rentouttavaa päästä välillä ihan vaan aikuiseen seuraan.
Mutta jos ei oo hoitajia samassa kaupungissa, ni se kyllä hankaloittaa. Kelleen vieraalle en lapsiani jättäs.
Etkö sitten voisi jo kutuessasi kavereitasi kylään niin ilmoittaa että jos vietettäs ihan aikuisten ilta...Ei tarvis sinunkaan sitten olla naama nyrpässä ku ottivat lapset mukaan.
Minulla on myös lapsia ja otan kyllä aina kylään mukaan,ei kyllä ole onneksi semmoisia kavereitakaan kuka ei lapsiani huolisi heille.
On tietysti ihan mukavaa päästä joskus yksinkin mutta lapsien hoitoon saaminen ei todellakaan ole aina ihan helppoa.
että valitettavasti jos minä lähden kylään likkakaverin luo JOUDUN ottamaan lapset mukaan,jos taas mies lähtee käymään kaverilla ei hän koskaan muka voi ottaa lapsia sinne.Sit jos mennään yhdessä,niin joskus otetaan lapset ja joskus ei.Riippuu tilanteesta ja esim.otetaanko alkoholia kyläpaikassa.Se ei kuulu lasten elämään.
Meidän kaveripiirissä toimii niin, että kutsussa ilmoitetaan että kyseessä on aikuisten juhlat/illanistujaiset. Imeväiset on voinut aina ottaa mukaan.
Itsekin mielelläni juttelisin kavereiden kanssa välillä ilman lapsia, mutta on todella hankalaa saada luotettavia lastenhoitajia, joille 3 kpl muksuja voisi huoletta jättää...
Omat vanhemmat eivät jaksa ja puolison vanhemmat ovat töissä, eikä muita sukulaisiakaan ole käytettävissä.
jos lapset jätetäisiin kyläreissujen ajaksi hoitoon. Onhan se lasten kehityksellekin hyvä tavata muita ihmisiä. Ja ainahan sitä voi sopia "tyttöjen illat" erikseen.
Hei, come on.
Eivät kaikki pidä lapsista. En minä ainakaan ja tuttavissa on paljon pareja, jotka eivät halua lapsia tai eivät pidä lapsista.
Ei lapsia pidä viedä joka paikkaan. Kylään mennessä kannattaa kysyä, saako tulla lasten kanssa.
Me emme halua kuulla itkua ja kitinää.
Nykyään pienet lapset vain häiritsevät omilla touhuillaan.
Sovitaanko lapsiperheet näin, että kysytte suoraan saako kylään tulla lasten kanssa ja kaikki ne jotka eivät halua lapsivieraita vastaavat suoraan, että lapsia ei suvaita.
Maailma muuttuu ja meidän pitää muuttua mukana.
Nyt olet ymmärtänyt jotain elämään perustavaa laatua kuuluvaa ihan väärin! Lähtökohtaisesti laoset kuuluupakettiin (kun ei niitä voi ihan tosta vaan aina pukata hoitoon) ja ne tulee sinne minne vanhemmatkin eli jos kutsut lapsellisa ystäviäsi kylää OLETUS on, että lapset tulee mukana. Kutsu selvästi vain ystäväsi ja sano suoraan, että voisivatko laitta lapset hoitoon, kun olis kiva puhua välillä ihan rauhassa. Lapsiperheiden ei kuule tartte kysellä kylään kutsuttaessa, että koskeeko kutsu lapsia..idioottimaista käytöstä...Kuule ei se maailma niin paljon muutu, että koeta ihan vaan itse sopeutua, kun olet kerran päättänyt lapsettomana pysyä. Voi olla pidemmän päälle aika köyhä elämä.
sitä vähemmistöä joka ei lapsista tykkää, niin eikös se niin mee että vähemmistä sopeutuu tai ainakin yrittää sopeutua enemmistön mukaan. itselläni ei ole lapsia enkä varmaan niitä hankikkaan, mutta mitään lapsia vastaan minulla ei ole!! lapset ovat elämän rikkaus ja tulevia veronmaksajia, jotka maksavat sinunkin sairaskulut kun olet yksinäinen ja kärttynen vanhus!