Muistikortti?

Moikka!

Millainen muistikortti käy Canonin S2 Si kameraan? Olen kuullut, että jollain merkeillä on yhteensopivuusongelmia nimenomaan Canonin kameroiden kanssa.
Entä minkä kokoista muistikorttia suosittelette?


Kiitos pojat vastauksistanne! =)
4903
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Siis tarkoittanet Canonin mallia S2 iS ?

Noista yhteensopivuusjutuista en ole kuullut mitään, joten niihin en ota kantaa. Noista jutuista kannattaa kysäistä joltain kamerakauppiaalta tai sitten maahantuojalta. Uskoisin kuitenkin, että tuohon kysiseen kameramalliin sopivat useimpien valmistajien kortit.

S2 IS:ään menee muistikortti tyyppiä Secure Digital, eli SD. Valmistajia löytyy lukuisia, mm. Sandisk, Lexar ja Kingston.

SD-korteista löytyy kokoja 128 MB, 256 MB, 512 MB, 1 GB ja 2 GB. Lisäksi kortteja on yleensä kolmea eri mallia, esim. Sandiskilla Standard, Ultra II ja Extreme III. Noiden mallien erot näkyvät ymmärtääkseni niiden luku ja kirjoitusnopeudessa (ja luonnollisesti hintalapussa).

Tavallinen harrastelijakuvaaja pärjää mainiosti tuollaisella standardikortillakin, mutta suosittelisin kyllä hieman nopeampaa korttia.

Kortin koko riippuu sitten ihan omasta kuvausaktiivisuudesta. Tuon S2:n tapauksessa 256 MB alkaa olla alarajoilla. Itse päätyisin joko 512 MB:n tai 1 GB:n kokoon. Kamera ymmärtääkseni pystyy käyttämään 2 GB:n korttiakin, mutta niissä voivat hinnat olla sitten sen mukaisia.

Kuvia noihin mahtuu suurimmalla kuvakoolla seuraavasti:
256 MB - n. 80
512 MB - n. 160
1 GB - 320
2 GB - 640

Ja vielä semmoinen juttu, että jos olet hommaamassa kortinlukijaa tietokoneeseen ja päädyt nopeampaan korttiin (esim. tuo em. Sandiskin Ultra II), niin kannattaa varmistaa, että lukija pystyy lukemaan tuota korttia. Kameran kanssa ei pitäisi olla mitään ongelmia.

Äänestä

Kortit kannattaa formatoida ennen käyttöä kyseissä kamerassa, jos sen tekee PCllä, niin voipi tulla ongelmia oli merkki mikä hyvänsä.

Äänestä
  • Tietokoneiden formatoinnista olen kuullut. Mutta miten muistikortti formatoidaan. Tuleeko paketissa ohjeet, vai onko tämä niitä juttuja joita pitäisi jo vähitellä itsekseen osata.. ?

    Kyllä on hankalaksi tehty nämä jutut. =)

    Äänestä

  • Lolita kirjoitti:

    Tietokoneiden formatoinnista olen kuullut. Mutta miten muistikortti formatoidaan. Tuleeko paketissa ohjeet, vai onko tämä niitä juttuja joita pitäisi jo vähitellä itsekseen osata.. ?

    Kyllä on hankalaksi tehty nämä jutut. =)

    ja sen jälkeen kameran valikosta format vaihtoehto ja ok. Eli kortti alustetaan kameralle. Samalla kortilla mahdollisesti oleva data katoaa. Kameran saatua formatoinnin loppuun on kortti valmis käytettäväksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lolita kirjoitti:

Moikka!

Millainen muistikortti käy Canonin S2 Si kameraan? Olen kuullut, että jollain merkeillä on yhteensopivuusongelmia nimenomaan Canonin kameroiden kanssa.
Entä minkä kokoista muistikorttia suosittelette?


Kiitos pojat vastauksistanne! =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu