Onko näin, että kelan maksama tuki putoaa, jos perheessä toinen käy töissä? Onko tällöin taloudellisesti kanttavinta tehdä muodollinen avioero ja ottaa osoite jostain kaupungin vuokra-asunnosta, kunnes joskus/ehkä/toivottavasti saisi taas uuden työpaikan?
Kelan tuet & avioliitto
yt uhassa
101708
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kyllä voi pudota, jos kyse on työmarkkinatuesta. Riippuu puolison palkasta ja lasten lukumäärästä.
Ei ole kannattavaa, ainakaan taloudellisesti, hankkia kahta asuntoa, vaikka saisikin niihin hieman asumistukea. Lopputulos jäisi kuitenkin miinuksen puolelle.
Toivottavasti se, että perheessä on lapsia, nostaa kynnystä lähteä tälläiseen avioero&vuokra-asunto rumpaan. Mutta jos asia on juuri päinvastoin ( x€), niin tähänkin tarvitsee ryhtyä vähäisenkin edun vuoksi
Kannattavinta on olla menemättä edes naimisiin. Asuu yhdessä, mutta laittaa miehen kirjoille muualle. Jos miehesi ansaitsee brutto 2000 euroa, et saa enää juuri latin latia Kelasta. Laske tuolta tuet.
http://kelaapp.kela.fi/aylaskenta_app/AYLaskentaApplication
http://kelaapp.kela.fi/tilaskenta_app/TILaskentaApplication
Hyi hel**tti teitä yhteiskunnan loisia...
sairastu etkä joudu asioimaan ikinä kelassa.Jos sairastut toivo että kuolet äkkiä.
Mitä hyi se on jos ei saa toinen töitä ja ei halua anella käyttörahoja mieheltään joka viikko. Meillä tuo toimii, että asutaan yhdessä, mutta mies kirjoilla muualla. Päivärahat olisi tippuneet paljon alle 10 euroon päivässä miinus verot ja asumistuki loppunut kokonaan jos mies kirjoilla samassa huushollissa. Ei olisi siinä miehen palkalla hädintuskin elättänyt minua, itseään ja maksanut vielä vuokrat sun muut laskut. Kela tekee tuollaisen yhteiselon todellakin ikäväksi ja joskus aivan mahdottomaksi.
Siis miks se mies sua elättäis, eksää elätä itte ittees?
Jos toinen on työttömänä ja toinen työssä käyvä ansaitsee sen 2000 euroa brutto kuussa, et saa päivärahaa tuskin mitään. Pakkohan sen toisen on sitten toinen elättää. Milläs itses elätät muutaman euron päivärahalla? Et mitenkään.
Tuloja saa esim. kun osaa esiintyä..
Säännöllisin väliajoin aihe palaa palstalle, liekö aiheen takana joitakuita kelan tutkijoita, jotka haluavat testailla ihmisten mieliä ja miettivät sitten, mistä taas kiristeltäisiin ja kurjistettaisiin köyhien olloja.
Enemmän elämää nähneenä olen näitä laskelmista kuullut ja sitäkin useampia tarinoita on minulle kerrottu siitä kuinka yh 'tienaa' enemmän kuin avioliitossa oleva.
Kuinka monta avio- ja avo eroa on myös naamioitu muka vale eroksi, että 'ollaan yhdessä vaikka miehellä on nimellinen osoite muualla'.
Ehkä ei vain kaveripiirissä haluta ihanheti kertoa että ollaan oikeestikin erottu, sama se eipä kiinnosta.
Muutamia vuosikymmeniä näitä tapauksia seuranneena tiedän, että vain yksi pariskunta palasi yhteen hekin vasta muutaman sivusuhteen jälkeen. Menivät muuten uudelleen vihillekin ja ihan tyynenä maksavat itse niin veronsa kuin vuokransa kuin muutkin menonsa.
Muut pariskunnat ovat päätyneet myös lopulliseen eroon, osa on luonut uuden suhteen tahollaan, osa kuollut ja osa on ns. sinkkuna, ja aika monella on edelleen ongelmia niin taloudellisia kuin mielenterveydellisiäkin.
Näitä seurailemiani tapakuksia on noin kymmenkunta. Että ainakin tällä 'mutulla' ei kannata uhrata Hyvää! parisuhdetta muutaman hikisen eurontähden vaan miettiä ennemmin lisätuloa ja kustannusten säästöjä omassa taloudessa.