Olisiko jollain ässä hihassa ja tietäisi linkin mistä osoitteesta netistä löytyisi naisten vaatteiden kaavoja?! Haluaisin ommella kivoja paitoja ja hameita itselle, että saisin Vero modasta hankittujen vaatteiden kaveriksi vähän vaihetlua ja persoonallisuutta.
Mistä vaatekaavoja
Amatööriompelija
24779
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Käsityölehdistä kaavoja löytyy parhaiten. Osta kaupasta tai lainaa kirjastosta. Myös kirppareilta ja divareista löytyy lehtiä. Itse pidän burdan mitoituksesta, monet taas suuren käsityölehden malleista. On niitä muitakin.
Jos netistä löydät kaavoja niin joudut ne suurentamaan luultavasti 1:4 koosta normikokoon.
Muista että vaikka malli näyttäisi tosi tylsän yksinkertaiselta niin siihen saa ihan uutta ilmettä eri kankailla ja lisäilemällä vaikka nauhoja. Mutta tosi mutkikkaat ovat amatöörille monesti turhankin vaikeita eikä ole kiva jos alkuinnostus katoaa vain sen takia että tuli valittua liian hankala malli.
Jos olet amatööri niin suosittelen että ostat kaupasta käsityölehden, jossa valmiit oikeankokoiset kaavat. Sitten kangaskapoista saat kaavapaperia.
Amatöörinä en alkaisi suurentelemaan kaavoja.
Fiilikset katoaa, jos joutuu kaavojen suurennuksia pähkäilemään.