synnytyksestä...

Itsellä viikkoja 30 ja rapiat päälle =) nyt on alkanut synnytys mietityttämään toden teolla...huolestuttaa et kaikki ei meekkään hyvin...voiko synnytykseen todella myös itse menehtyä...ja kuinka yleistä tälläinen on ja mistä voi johtua...? oon ajatellut et olis ihan kauheeta jos pieni nyytti jäis ilman äitiä =( ja tietysti pelottaa myös se paljon että vauvalle sattuu jotain tai et onko se terve jne. kuinkahan sitä selviää synnytyksesta!!!
Pyöritteleekö muut kanssa sisaret vastaavia mielessään vai oonko jo ihan seonnut?;)
3544
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

synnytystä pohdittua ja pitääkin pohtia.... Mut sen olen huomannut itsestäni, että nyt kun odotan toista se ei mietitytä niin paljon koko, mutta muistan esikoisen aikaan, että olin huolissani juuri samoista asioista kuin sinä, mutta sitten kun h-hetki oli käsillä, huolet vaan katos.. sitä vain keskittyi siihen synnyttämiseen, ja kaikki meni hienosti, ja niin varmasti menee sinullakin!

Äänestä

Mulla (38 2) pyörii ihan samoja ajatuksia välillä, ja niin varmasti monella muullakin. Neuvolassa sanoivat, että on ihan luonnollista ja jopa suotavaa, että ikään kuin nyt jo huolehtii asioista; tästä se äidin huoli alkaa - eikä lopu ikinä :) Täytyy vaan luottaa ammattimaiseen henkilökuntaan sairaalassa ja siihen, että useimmat synnytykset menevät kuitenkin ihan hyvin ja lopputulos on mahtava :)

Täytyy sanoa että näin kun laskettu aika lähestyy, niin pienetkin pelot on alkaneet laantua, koska tässä vaiheessa vaan toivoo että synnytys käynnistyisi eikä malttaisi millään enää odottaa. Eipä paljoa siis pelota; syntyis nyt vaan :)

Mutta jos liikaa alkaa synnytys pelottaan niin kannattaa ottaa puheeksi just esim neuvolassa. Olen kuullut hyviä kokemuksia "pelkopoliklinikoilta", joskaan itselläni ei ole tarvetta..
No, et oo kuitenkaan seonnut siis. Iloista loppuodotusta!!

Äänestä
  • kannattaa luottaa ammattitaitoiseen hoitohenkilökuntaan.. itse pyörittelin samoja pelkoja noilla viikoilla mielessäni, mutta kun laskettu aika lähestyi niin olin niin kypsä odottamiseen ettei pelot enää vaivannu..halusin vaan et vauva tulis pois.raskaus meni sit yli pari viikkoa joten synnyttämisen halu vain kasvoi..ja pelot väheni.
    synnytystä ei voi ennakoida, joten täytyy vaan toivoa parasta ja luottaa hoitohenkilökuntaan!!:))

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pelottaa!!! kirjoitti:

Itsellä viikkoja 30 ja rapiat päälle =) nyt on alkanut synnytys mietityttämään toden teolla...huolestuttaa et kaikki ei meekkään hyvin...voiko synnytykseen todella myös itse menehtyä...ja kuinka yleistä tälläinen on ja mistä voi johtua...? oon ajatellut et olis ihan kauheeta jos pieni nyytti jäis ilman äitiä =( ja tietysti pelottaa myös se paljon että vauvalle sattuu jotain tai et onko se terve jne. kuinkahan sitä selviää synnytyksesta!!!
Pyöritteleekö muut kanssa sisaret vastaavia mielessään vai oonko jo ihan seonnut?;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu