Aamulehden Valo -liitteessä kerrotaan 31.3.2006 s. 26, että Suolen rasistisen vihanlietsonnan seurauksena FST:n Nuorten makasiini -ohjelmat Jox ja Klubb Extrem lopetetaan kokonaan eikä niiden tilalle tule mitään muuta.
Näin suosituttuja ohjelmia, joissa kohderyhmästä tavoitetaan 85%, YLE:llä ei ole montaakaan. Ja nyt nämä huippusuositut ohjelmat lopetetaan ilman mitään kunnon perusteluja.
Syyksi FST kertoo, että katsojamäärä on ollut keskimäärin 2.500 - 4.000 katsojaa, ja että nämä ohjelmat eivät ole yksinkertaisesti löytäneet kohdeyleisöään. Katsojat ovat olleet esim. nuortenohjelma Joxin osalta paljon yli 60-vuotiaita.
FST on tulkinnut täysin väärin katsojamäärälukunsa.
Kun asiaa ja lukuja tarkastellaan kiihkottomasti ilman vihanlietsontaa ja rasismia, huomataan, että ruotsinkielistä nuorista ohjelmaa on katsonut 85% koko kohderyhmästä.
Onko mitään järkeä, että näin suositut ohjelmat lopetetaan, kun kohderyhmästä on pystytty tavoittamaan suurin osa.
Näin suosituttuja ohjelmia, joissa kohderyhmästä tavoitetaan 85%, YLE:llä ei ole montaakaan. Ja nyt nämä huippusuositut ohjelmat lopetetaan ilman mitään kunnon perusteluja.
Syyksi FST kertoo, että katsojamäärä on ollut keskimäärin 2.500 - 4.000 katsojaa, ja että nämä ohjelmat eivät ole yksinkertaisesti löytäneet kohdeyleisöään. Katsojat ovat olleet esim. nuortenohjelma Joxin osalta paljon yli 60-vuotiaita.
FST on tulkinnut täysin väärin katsojamäärälukunsa.
Kun asiaa ja lukuja tarkastellaan kiihkottomasti ilman vihanlietsontaa ja rasismia, huomataan, että ruotsinkielistä nuorista ohjelmaa on katsonut 85% koko kohderyhmästä.
Onko mitään järkeä, että näin suositut ohjelmat lopetetaan, kun kohderyhmästä on pystytty tavoittamaan suurin osa.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Lopetetaan suositut ohjelmat ja katsojat vähenee ..
= väkeä pellolle ~~:(
Valtiojohtoisten yritysten "kehitys" on oudon takapakkista ! (vert. rautatiet , rautaa rullalle , asemien ohittelua - ihme kun ei kannata )
Ruotsinkielisiä on 500.000 ja niistä 10% nuoria, eli 50.000 niin miten muka 85% niistä on katsonut ohjelmaa jos katsojia on 2500-4000?
Oikea toimenpide olisi kasvattaa ruotsiaosavien määrää, esimerkiksi koulutuksella. Jos kaikki osaisivat ruotsia, ei tarvitsisi hyviä ohjelmia lopettaa.
"Ruotsinkielisiä on 500.000 ja niistä 10% nuoria, eli 50.000 niin miten muka 85% niistä on katsonut ohjelmaa jos katsojia on 2500-4000?"
Ruotsinkielisiä on SUOMEN mantereella 257.000 henkilöä ja Ahvenanmaalla runsaat 24.000 henkilöä, mutta Ahvenamaalla katsotaan Ruotsin TV:tä, minkä vuoksi Ahvenanmaa on vapautettu Suomen TV-maksun maksamisesta.
Kohderyhmän ikäisiä ruotsinkielisiä mantereella on laskettu olevan noin 5.000 henkilöä.
Osaan ruotsia ihan riittävästi.
Jos suomalaiset tekevät ruotsiksi ohjelmia,
se ei ole tarkoitettu minulle, suomalaiselle.
En siis katso niitä.
Rajallisen katseluajan käytän mieluummin,
rehdin suomenkielisen ohjelmien seuraamiseen.
Tai hyvien ulkomaisten (esim. Amerikkalaisten),
ohjelmien (sarjojen ja elokuvien) katsomiseen.
Ruotsalaiset leikkiköön omassa hiekkalaatikossaan,
kuten ovat vuosisatojen ajan haluneet tehdä.
"Ruotsalaiset leikkiköön omassa hiekkalaatikossaan,
kuten ovat vuosisatojen ajan haluneet tehdä."
Nyt kai ei ollut mitenkään ruotsalaisista puhe. Vaan niin kuin itse sanoit, siitä että suomalaiset tekevät ruotsiksi ohjelmia. Ja kyllä ne nimenomaan on tarkoitettu suomalaisille, sekä ruotsinkielisille suomalaisille että ruotsia osaaville suomalaisille.
Rohkeasti katsomaan vaan. Jotku FST:n ohjelmat ovat tosi hyviä!
Kirjoitin tosiaan väärin. Lukusi pitävät paikkansa. Ajattelin itse asiassa ruotsinkielisiä kaksikielisiä, siis sellaisia jotka ovat väestökirjanpidon mukaan suomenkielisiä mutta puhuvat ruotsiakin. Tuo 500.000 on vain arvio, kukaan ei varmaan tiedä tarkkaan. Voipi olla enemmän tai vähemmän.
Suomenruotsalaiset, ruotsalaiset ei sen väliä...
Jokatapauksessa ei ole tehty minua varten,
rajallisen aikani käytän parempaan tekemiseen.
Ei kiinnosta suomenruotsalaiset eikä
ruotsinruotsalaiset ohjelmat.
Kaikkein vähiten kiinnostaa kaksikieliset ohjelmat,
kuten YLE joskus on harrastanut esim. käsipallon otteluissa.
Onneksi telkkarissa on muitakin kanavia.
MTV3, Nelonen ja SubTV on näyttänyt oivasti
kuinka "suosittuja" ruotsinkieliset ohjelmat
Suomessa on.
Ei ole paljoa näkynyt. Onneksi niin.
OK, ihan hyvä kun olet löytänyt omat ohjelmasi. MTV3, Nelonen ja Sub ovatkin varmaan sinulle tarkoitettuja kanavia.
Ihmettelen vaan että miksi sitten vastailet tai edes luet tällaista viestiketjua... kun ei kerran kiinnosta.
että tuolla ruotsia rakastavalla saarivaltiollamme pystyy kyllä katselemaan suomen televisiota, mutta koska siellä halutaan katsoa mielummin ruotsin tv:tä niin heidän ei tarvitse maksaa lupamaksuja Suomeen?
Miksei tuolla samalla kaavalla meitä manner-SUOMALAISIA voisi vapauttaa televisiolupamaksuista sillä perusteella että sanoo katselevansa mtv:n, nelosen ja subtv:n ohjelmia mielummin kun YLE:n ohjelmatuotantoa?
Tämäkö on sitä paljonpuhuttua tasa-arvoa? Ahvenanmaan voisi myydä ruotsille ja käyttää rahat johonkin järkevään, esimerkiksi pakkoruotsin kitkemiseksi opetusjärjestelmästämme.
Aloittajan aloitus "huippusuosittu".
Ei ole perusteluja, mikään FST:n ohjelma
ei ole saanut katsojamittareita värähtämään.
Miten ihmeessä voisi silloin sanoa sitä "huippusuosituksi"?
Toisaalta YLE:llä ei ole väliä, katsooko sen
ohjelmia kukaan, toinen on asia kaupallisilla kanavilla.
"väestökirjanpidon mukaan suomenkielisiä mutta puhuvat ruotsiakin"
Lähde kiitos. Mistä tuo selviää?
Onko myös "väestökirjanpidon mukaan ruotsinkielisiä mutta puhuvat suomeakin"?
Paljonko heitä on?
*Näin suosituttuja ohjelmia, joissa kohderyhmästä tavoitetaan 85%..."
Mikä sitten on suosittu, jos ei kohderyhmästään 85% tavoittava ohjelma???
Svedut vääntävät aina asioita mieleisikseen.
Kun katsojaosuutta ei muuten saada suureksi,
käytetään keinotekoisia "suodattimia".
Kokonaiskatsojamäärästä ei taida olla montaakaan prosenttia.
Otetaan siis avuksi "kohderyhmä", mikököhän se tälläkertaa on?
Svedunuoret, jotka haluavat katsoa ko. ohjelmaa?
Saadaanhan yhdestäkin ihmisestä 100%, jos kohderyhmä on oikea.
Samaa periaatetta ovat ajaneet kuntaliitosten avulla.
Jos kunta on uhannut tulla kaksikieliseksi, tai vieläpä suomenkieliseksi.
Otetaan avuksi kuntaliitos.
Ovelaa kieltämättä...
Ei se kuitenkaan tee ko. ohjelmaa "supersuosituksi".
Ilmari on tyhmä jota tosi-asiat ei kiinnosta, niinkuin ei kiihkofennomaani SuoLi:laisia muutenkaan.
Ilmari harrastaa sananvapauden riistoa ja kiihottaa valheilla kansanryhmää vastaan älyttömillä ja keksityillä jutuillaan. Sekö on sitä suomalaista sananvapautta
Erikoista herjausta:
"Ilmari on tyhmä"
"Ilmari harrastaa sananvapauden riistoa"
Taitaa sveduilla housut tutista, kun eivät
muuhun pysty kuin herjaukseen.
Pois pakkoruotsi ja suomenkieli ainoaksi viralliseksi kieleksi.
Tämä on digi-TV -osasto eikä mikään huru-ukkojen kieliseura.
Kirjoitin: "on vain arvio, kukaan ei varmaan tiedä tarkkaan. "
Ja sinä kysyt lähdettä?
On ruotsikielisiä jotka puhuvat suomea. Vähemmän kuin 250.000, arviolta 150.000. Lähdettä ei oikein ole, kun kielitaidosta ei pidetä kirjaa.
Että loppuu. Saisivat lopettaa myös muut ruotsinkieliset ohjelmat. Pienelle vähemmistölle omat kanavat.. PÖHKÖÄ. Voivat opetella suomenkielen ja katsoa sitten mitä haluavat.
Kummallista FST:n täytyy lähettää ohjelmaansa kaikilla YLE:n kanavilla, vaikka heillä on IHKA OMA DIGI-KANAVA.
Ei ihan yksi-yhteen. Esim. lauantai-iltaisin FST:ltä on tullut elokuvia, joita ei ainakaan samaan aikaan ole ollut nähtävissä millään muulla YLEn kanavalla.
vaikka lopettaisivat koko FST:n. Kun väestöstä on huomattava vähemmistö tätä ruotsia molottavaa suomen kieltä väheksyvää kansanryhmää niin ei heidän takia kannata hyvää televisioaikaa tuhlata. Painukoot ruotsiin kyttäämään televisiota jos ei suomenkieliset ohjelmat kiinnosta. Ei romaaniväestöllekään ole omaa televisiokanavaa, vaikka samanlainen vähemmistöryhmä on niinkuin suomenruotsalaiset.
Svenska talande bättre folk, olen kuullut joskus sanottavan. Vetäköön itsensä vaikka kaulakiikkuun minun puolestani.