Suositellaanko aurinkolasien käyttöä prk-leikkauksen jälkeen myös pilvisinä päivinä? Nyt kun on vielä lunta maassa niin ulkona liikkuessa tuntuu kirkkaalta vaikka aurinko ei paistaisi. Vahvistaako maassa oleva lumi UV-säteilyn vaikutusta ja edesauttaa siten hazen syntymistä jos ei käytä aurinkolaseja?
PRK ja aurinkolasien käyttö
prk viikko sitten
2533
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tiedät varmaan itsekin vastaukset. Itsestäänselvyyksiä. Jos on pilvistä -> aurinko ei paista, niin mihin niitä aurinkolaseja tarvitsee? UV se vihollinen on. Ja lumi tottakai heijastaa valoa, eli lisää häikäisyä.
Itse kävin prkssä 6kk sitten ja en ole vielä kertaakaan pitänyt aurinkolaseja.
Minulle lääkärini taas kertoi henkilöstä, joka oli istunut monta tuntia pilkillä pilvisellä säällä ja hänelle oli muodostunut siitä arpisamentumaa. Eli itse pidän pilviselläkin säällä aurinkolaseja, jos oleskelen pitkiä aikoja lumen ympäröimänä. Heijastuuhan siitä lumesta kuitenkin uv-säteilyä jonkin verran. Parempi kai olla liian varovainen kuin katua jälkikäteen. Tosin saahan sen arpisamentumankin kai laseroitua taas pois, mutta sama rumba sitten alkaisi alusta. Minulla prk:sta on kulunut vähän yli vuosi eikä samentumaa ole tullut.