En ole pörssipeliä harrastanut,mutta osakkeiden hintojen kehitystä tulee seurattua.Tuossa loppuvuodesta kun uudet Fiatit(Grande Punto ja Croma tulivat) oli mielessä,että nyt pitäisi ostaa pala Fiattia.Syksyllä Fiatin osakekurssi (Ordinary Shares)oli siellä 6 euron paikkeilla ja tämän päivän noteeraus oli hetki sitten 10,20 euroa.Perskules-Fiattihan on parantanut ihan sikana.Varsinkin tuo Grande Punton menestys on hurjaa ja kysyntä kovaa.Grande-Punton pitäisi tulla esim.Norjaan huhtikuussa,mutta ei sekään varmaa ole.Ruotsiin GB tulee Ruotsin Fiatin mukaan kesällä ja sinne on suoraan luvassa mm.kolme bensiiniversiota 8V 1,2 8V 1,4 ja 16V 1,4. Ruotsissa Grande Punto esitellään Tukholman autonäyttelyssä ihan piakkoin.Suomessa maahantuoja on ollut Grande Puntosta hiirenhiljaa ja saa nähdä milloin se Suomessa nähdään,taitaa aika nykyään mennä KIAn kanssa puuhatessa.
Mielenkiintoista on seurata jatkuuko Grande Punton menestys Euroopassa myös maaliskuun myynnissä,Puntohan on ollut alkuvuonna Euroopan ostetuin automalli.
Mielenkiintoista on seurata jatkuuko Grande Punton menestys Euroopassa myös maaliskuun myynnissä,Puntohan on ollut alkuvuonna Euroopan ostetuin automalli.
Vastaukset 3
Vanhimmat
eipä ole penniäkään kiinni tuollakaan.
Tällä viikolla Fiatin kurssi on pyörinyt jo siellä 10,60 euron paikkeilla.
Maaliskuussa Fiat Groupin arvo pörssiarvo nousi korkeammalle kuin GM:n. Nokian pörssiarvoon on vielä moninkertainen matka, vaikka liikevaihdot ovatkin samaa luokkaa.