paljonko tuntipalkkaa kun ....

piirrän yritykselle vektorigrafiikkakuvia tilauksesta?
kone ja ohjelma omia, tieto kulkee sähköisesti.

kiitos asiallisista vastauksista.
KOulutus on piirtäjäksi, teen sitä vain tarvittaessa siis ja haluasin tietää paljonko pyydän palkkaa.
92030
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

5-8 euroo per/tunti

Äänestä
  • 5-6 euroa ei ole edes alimman tesin mukainen millään alalla. 8 euroakaan ei mielestäni riitä. Onko muita ehdotuksia?

    Äänestä

  • vektor kirjoitti:

    5-6 euroa ei ole edes alimman tesin mukainen millään alalla. 8 euroakaan ei mielestäni riitä. Onko muita ehdotuksia?

    halvemmallakin. Toi oli ihan asiallinen vastaus, ei piirtämisestä mitään sydänkirurgin tai putkimiehen tuntipalkkoja saa.

    Äänestä

  • voi tehdä kirjoitti:

    halvemmallakin. Toi oli ihan asiallinen vastaus, ei piirtämisestä mitään sydänkirurgin tai putkimiehen tuntipalkkoja saa.

    Kylpäs. Jopa enemmänkin. Itse tein nettisivut 3 tunnissa (tekstit oli valmiina) ja tienasin 700 euroa. 700€/3h=233.3333333333€/h. mieti sitä..

    Ja teen nettisivuja noin 2kpl kuukaudessa.. kelpaa tommosena iltahommana..

    Äänestä

6-max 9 euroo/h Ei todellakaan enempää makseta moisesta tuhertamisesta. Media-alan palkat alkaa mennä muutenkin palkkataulukkojen alaluokan alle joten ota tai vaihda alaa.

Äänestä
  • Esim. pienehkö verkkoviestintätoimisto voi helposti veloittaa €80 - €100 / h graafikon palveluista. Joten jos jollekin teet mäkkäripalkalla, niin huonosti menee. Itse en moiseen vaivautuisi, paitsi harjoituksen vuoksi.

    Äänestä

Ei kannata tehdä tunteina tuommosia, vaan tarjoo euroo/kpl ja muista velottaa kässärin vastaiset korjaukset! Siis dokumentoi vedosliikenne huolellisesti.

Äänestä

maksatko sotut ja tellit ja lellit jalullit? vakuutusmaksut?
onko yt-tunnusta?
jaa.. en ikinä tekis mitään pikku tuherruksia kellekkään. MIeluummin vaikka makoilen kotona. Ihan turhaa tohotusta ja liksa paska.

Äänestä
  • Jos teet tällaisen "tuherruksen" esim 30 minuutissa ja revit siitä 200-300 euroa, onko se huono palkka?

    Ehdottomasti grafiikan määrästä (esim logo)riippuen 200-300e jos he ostavat yhden. Mallikappaleet sitten lähetät sähköisesti vain huonolaatuisina JPEG:inä ja ISOT COPYRIGHTIT poltettuna päälle, ettet tule kusetetuksi..

    Tosiaan jos valitsevat esim. mieluisensa logon listaltasi, lähetät erikokoisia liuskoja (JPEG) ja vektorimallin heille ( iso TIFF). Ensin kumminkin otat rahat käteen tai tilille, ettet tule taas kusetetuksi..

    Keskikokoisista nettisivuista voisi repiä jotain 400-900 euron väliltä, riippuen sivuista. (esim. Terasbetoni.com noin 600€)

    Kaikki tietenkin riippuu silti sinun työlaadustasi ja ammattiosaamisestasi..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vektor kirjoitti:

piirrän yritykselle vektorigrafiikkakuvia tilauksesta?
kone ja ohjelma omia, tieto kulkee sähköisesti.

kiitos asiallisista vastauksista.
KOulutus on piirtäjäksi, teen sitä vain tarvittaessa siis ja haluasin tietää paljonko pyydän palkkaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu