Uteliaisuuttani esitän kysymyksen: Miksi muslimiksi? Mikä erottaa teidän uskonne muista uskoista noin hegellisessä merkityksessä?
MIKSI___MIKSEI?
wannaknow
6334
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
hmmmm....ei kai tiedä itsekään!
miksikäs ei? itse palasin islamiin koska olin rukoillut Jumalalta että: tee minusta uskovainen johon Sinä olet tyytyväinen....MashAllah.Voisin toki kirjoitta aiheesta kokonaisen kirjan mutta tyydyn nyt kirjoittamaan että islam on ihaninta mitä ihminen voi saada elämäänsä...AlhamdulilAllah.
tuosta palata-verbin käytöstä. Olen törmännyt tuohon fraseologiaan aiemminkin. Onko se jotakin islaminuskoisten inside-terminologiaa?
Jos ei aiemmin ole ollut tekemisissä islamin kanssa, ei voi "palata" islamiin. Muslimiperheeseen ja -kulttuuriin syntyneiden kohdalla tilanne on tietysti toinen.
joskus islamista lukenut tai koraanin tutustunut olet ehkä havainnut että kaikki olemme jo syntyessämme muslimeja....
varma uskostani, kiitos Jumalalle, että johdatit oikealle polulle!!
Eli teidänkään uskonto, niinkuin ei mikään muukaan perustu muuhun kuin omiensa tunnustamiseen ja kiihkoiluun oman oikean näkemyksen puolesta.
En vieläkään usko, että Jumalan tahto voi olla se, että vääräuskoiset, mutta oikeamieliset ihmiset voidaan tuhota. Mikä Jumala toimii niin, Sodan Jumalako?
Sinulle Gohar! Jos tämänkin asiallisen väittämäni/ pohdintani katsot "oikeamielisesti" voivasi tuhota, joudun tekemään toiminnastasi jo kolmannen kirjallisen valituksen.
Anteeksi, mutta katson, että et ole uskossasi tarpeeksi vahva, jos et kestä yhtään arvuutteluja siihen liittyen!