VL-naisia kohta pappeina!!!

mun hyvä ystävä opiskelee teologisessa. ne puhuu paljo et moni niistä hakeutuu papin hommiin kun ovat maistereita. mitä ajattelette asiasta? musta kuulostaa ihan OK-hommalta. miksei nainen vois olla pappina? ry:llä miehet hoitakoon saarnat, mutta miksei VL-nainen vois olla pappina kirkossa ja olla evankeliumin asialla.
2626
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

jo pappeina! Ollut jo pari kymmentä vuotta! Mutta sitten kun saamme vl-naispappeja, niin hekö ovat vasta oikeita uskovaisia pappeja?
Et kirjoittanut niin, mutta on täällä ollut sellaisiakin kommentteja! Minua ne suututtavat, vaikka en olekaan naispappi, en siis "epäuskoinen" sellainen...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


opisk. kirjoitti:

mun hyvä ystävä opiskelee teologisessa. ne puhuu paljo et moni niistä hakeutuu papin hommiin kun ovat maistereita. mitä ajattelette asiasta? musta kuulostaa ihan OK-hommalta. miksei nainen vois olla pappina? ry:llä miehet hoitakoon saarnat, mutta miksei VL-nainen vois olla pappina kirkossa ja olla evankeliumin asialla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu