Onko kellään kokemusta keittiön siirtämisestä kerrostaloasunnossa? Eniten arveluttaa viemärityöt. Mitä kaikkea pitää tehdä? En ole vielä varmistanut miten taloyhtiö asiaan suhtautuu. Onko kukaan hakenut vastaavaa muutoslupaa? Tarkoitus olisi vaihtaa makkarin ja keittiön paikkaa. Sähkö ja vesihommista on kokemusta aikaisemmista keittiörempoista.
Keittiön siirto kerrostalossa
3
6277
Vastaukset
- paitsi
jos seinät vastakkain ja vetää viemärin pinnassa tai jos vanha talo jonka puuvälipohjaan viemärit helppo laittaa.
Jakomäen tyyppisissä taloisssa turha haaveilla. - ja tutustut
kvv-piirustuksiin, muihin rakennepiirustuksiin yms. Otat niistä itsellesi kopiot, lampsit suunnittelijan luo, joka käy läpi onnistuuko siirto. Sieltä tulee se mahdollinen ensimmäinen tuomio jatkosta.
Jos onnistuu, suunnittelija voi piirtää kuvat (rahaa menee n. 2000 euroa). Myös tarvitset kuvat IV, KVV ja rakenne- ja sähköpiirustuksina. Sitten teet kirjeen taloyhtiölle, jossa pyydät valtuutusta hakea rakennuslupaa tällaisille muutostöille. Esittele piirustukset, koko idean, jne. Voitte varmaan kysyä, haluaako joku muu samanlaista ja tehdä sitten useampaan kämppään sama muutos samoilla piirustuksilla ja jaatte suunnittelijan kustannukset keskenänne. Siellä sitten tulee toinen tuomio, jos taloyhtiö ei haluakkaan.
Mutta jos saat valtakirjan taloyhtiöltä, niin sitten vaan kunnan rakennusvalvontaviranomaiselta lupaa hakemaan. Sovitte kustannukset taloyhtiön kanssa, että itse makselet aiheuttamasi kustannukset. Isännöitsijän palveluista voit sopia isännöitsijän itsensä kanssa, että kaiken sen ekstran maksattaa teillä (kuluja ehkä n. 500-1000 euro mm. aloituskokousten yms. osallistumisista). Sieltä lupaviranomaiselta tulee sitten kolmas tuomio.
Jos saat luvan (maksaa ehkä jotain 500-800 euroa), niin sitten palkkaat sen koko lössin, jota luvassa vaaditaan sekä urakoitsijan. Ennen urakoitsijan ja työnjohtajan sopimista, hyväksytä se valinta taloyhtiöllä. Tuskin hyväksyvät, että itse nikkaroisit. Joka tapauksessa katselmuksia sitten tulee ja ainakin tarvitset veikkaisin Vastaavan mestarin, iv-työnjohtajan ja kv-työnjohtajan jostakin. Nämä juipit ottavat jotain 2000 euroa sulta rahaa.
Sitten vielä se urakoitsija hommiin. Ainakin Helsingissä meillä näin "pienen" urakan tekemiseen ei meinattu millään saada tekijää. Tuntityönä teetettiin vielä putkihommat ja sähköhommat. Monta kuukautta vielä kului, että saatiin käyttöönottaa tilat, koska katselmusten tekeminenkin otti oman aikansa. Saatat joutua asumaan muualla sen ajan.
Toivotan onnea, mutta varaudu paksuun lompakkoon.- Juupis
Talo on vanha (1940), joten mahdollista on että välipohjaan saisi. No täytyy selvittää, riittääkö tila ja mitä siellä välipohjassa on. Huoneet on vierekkäin, mutta viemäri pitäisi vetää vastakkaiselle puolelle huonetta ja siitä sitten seinän taakse.
Katsotaan nyt jaksetaanko ryhtyä hommiin. Lupaprosessi, katsemoinnit ja muut asiat taloyhtiön kanssa ei niinkään hirvitä. Työn tekemisellekin on aikaa - rahasta en tiedä, mutta sehän on priorisointikysymys.
Tekijätkin jopa löytyvät sekä vastaava mestari. Mutta mistä ihmeestä löytää kunnon suunnittelija? Ja riittääkö edes yksi että pääsee edes alkuun? Tähän mennessä remonteissa on riittänyt että itse on suunnitellut ja tekijät ovat viimeistelleet suunnitelmat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k273623- 412459
Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut362304Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s72067Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta431572- 381539
- 141342
- 1271302
Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan
Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.2661285Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t451275