Jos joku tän tietää se olkoon guru! -97 Toledo TDI ja ei lähde käyntiin. Moottorin vikamuistia ei pääse lukemaan testerillä, (ajoneston ja bägin viat pääsee). Sammutinsolenoidille ja hehkuille ei tule virtaa. Kokeiltu uutta hehkunrelettä, moottorinohjainlaitetta, ohjainlaitteen relettä, jarrupoljin katkaisimia. Vika ei tuntuisi olevan ajonestossa koska suoralla virralla sammutussolenoidiin auto käy. Kiitos etukäteen gurulle....!
Toledon vika
elli
81482
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
olisko joku pääsulakejutttu
lienee vaihtokunnossa
myös vaihdettu, ei vikaa siinä. Ja kaikki sulakkeet myös tarkastettu. Myös kokeiltu uusilla moottorinohjainlaitteen releellä ja pumpun releellä. Ei vain tunnu pelaavan, missä vika???
miten on, kun väännät virta-avaimesta virrat päälle, palaako hehkun merkkivalo normaalisti, vai vilkuttaako se vain? Jos vilkuttaa, hehkujen iso sulake on palanut?
merkkivalo ei vilkuta mutta ei kyllä sammukaan ollenkaan. Normaalintuntuisesti kyllä syttyy kun virrat laittaa päälle mutta ei sammu ollenkaan. Hehkujen rele ja sulake on uusittu.
mutta pelaako kaikki valot normaalisti? Etenkin takavalot, erityisesti jarruvalot?
kyllä pelaa, eli jarruvalokatkaisin on ok. Ja myös jarrupoljinkatkaisin toimii.
ole löytynyt, että tietoa saa nyt jakaa kellä sitä vain on...