HP ulkoistaa YIT:lle mikrotuen. Kyllä tämä HP on markkinamestari, ensin imetään ulkoistuksia sisään - potkitaan väki pihalle ja ulkoistetaan koko systeemi uudelleen.
Ja PAKETIT viuhuu toisaalla HP:lla. Onko tämä sitä pisnistä, mistä turhapuro puhuu?
Ja PAKETIT viuhuu toisaalla HP:lla. Onko tämä sitä pisnistä, mistä turhapuro puhuu?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Siirtyykö tässä ulkoistuksessa YIT:lle vain onsite-porukka (=lähituki) vai koskeeko tämä myös helpparia?
Sittenhän kannattaa yrittää hakea YIT:lle töihin vai huonontaisiko se etuja? Yit on minulle tuttu entuudestaan liikeyritysten teknisen talotekniikan kiinteistönhoito yhtiönä.
Nykyisetkin helpparilaiset on vuokratyöntekijöitä, joten ei niitä tarvi ulkoistaa, kun ne on ulkoistettu jo! Hah hah! Toi on kyllä huvittava firma näin entisen työntekijän näkökulmasta! Ei voi uskoo todeksi sitä menoa, vaikka sitä on jatkunut jo vuosia.
ymmärtääkseni vielä reilu vuosi sitten helpparissa oli porukkaa suoraan HP:n palkkalistoilla, mutta tilanne on ilmeisesti muuttunut.
Onneksi tämä uppoava laiva on jätetty taakse jo aikoja sitten...
Vähän aihetta sivuten...
Sen jälkeen kun Nokia möi service deskinsä IBM:lle, ei ole yhtään paikkaa vakinaistettu sen jälkeen. 80-90% työntekijöistä on Manpowerin listoilla. Joku laki näihin pitäisi saada...
Nyt on vuorossa viimeisten koodaajien ja testaajien tilojen ulkoistus. TietoEnator on vuokrannut erittäin tilavan teollisuushallin Herttoniemen kaatopaikan välittömästä läheisyydestä. Tänne tullaan sijoittamaan ohjelmistosuunnittelijoiden, sekä testaajien toimet.
"ymmärtääkseni vielä reilu vuosi sitten helpparissa oli porukkaa suoraan HP:n palkkalistoilla, mutta tilanne on ilmeisesti muuttunut."
Prosentuaalisesti se HP:laisten määrä helppareissa on erittäin pieni. Yhtään näistä vuokratyöntekijöistä ei tulla palkkaamaan HP:laiseksi missään vaiheessa. Ainoat uudet HP:laiset on ulkoistamisdiilien kautta tulevia ja nekin potkitaan pihalle jossain vaiheessa ja korvataan vuokratyöntekijöillä.
Noo onkohan tuo Nokian Helpdesk edes suomessa enää...:)
Yit osti kuule ajat sitten Primatelin, joka teki Soneralle asennuksia... Nythän tässä käy parhaimmillaan niin että entiset työtoverit kohtaavat.
johtavat ennen pitkään kuvassa näkyvään tilanteeseen:
http://www.seiska.fi/_a35637/hauska kuva 132006/
http://www.unc.edu/depts/jomc/academics/dri/idog.html
Soitin tossa vähän aikaa sitten HP:n tekniseen tukeen kun oli ongelmia ostamani viihde-elektroniikan kanssa. Ensin siellä vastasi joku Venäjän murteella hoono soomi puhunut nainen ja linja oli kovin huono. Liekkö mennyt ulkomaille koko puhelu jonkun vaihteen kautta? Sieltä yhdistivät sitten ko. laitteisiin perehtyneelle hyvin suomea puhuvalle henkilölle ja asia ratkesi. Takuuvaihto pelasi kotiovelle asti oikein kiitettävästi.
No ei Suomen HP olekaan tuon viihde-elektroniikkaan liittyvä - muuta kuin myynti.
Laittakaa YT tunnelmat, vai kieltääkö pakettisopimus?
Ja syksyllä HP-Soneran 5 vuotinen sopimus loppuu ja 99.99%:sti ei jatku.
Sitten taas porukoita siirtyy tai saa kenkää HP:llä jne.jne.jne.
Tämä on semmoista soppaa että ette tiedäkkään ollut jo vuosia
T:pisnestä