Tapaus sattui toistakymmentä vuotta sitten. Eräs mies tappoi ampuma-aseella veljensä. Tietenkin luvat ja aseet lähti. Hän istui linnassa tuomionsa ja tänä vuonna sai kantoluvat takaisin!!! Miten on mahdoillista että saa ampua jonkun ja saa vielä luvat takaisin! Käsittämätöntä. Luulisi että raja vedettäisiin jo vähintään siihen että EI KOSKAAN LUPIA enää jos jonkun olet ampunut. Mitäs jos se ampuu taas? Saako se sitten taas 10 vuoden päästä luvat takas... Vai mihinköhän raja vedetään
Tappaja sai luvat!?
persereality
61449
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Murhahan ei koskaan vanhene, mutta tappo vanhenee siinä missä muutkin rikokset. Itse olen kyllä sitä mieltä, että väkivaltarikoksia tehneille ei asetta pitäisi antaa.
Jos selkeästi joku olisi ollut sitä mieltä että ao henkilö tulee varmasti uusimaan teon, niin ei sitä olisi vapautettu.
Ei tappamiseen aseita tarvita. Paljaat kädet riittävät ja kaupasta saa Moria parilla eurolla jos niin haluaa.
Olosuhteita ja tekoon vaikuttaneita syitä tietämättä en tuomitse.
Tuomiokin on jo yhteiskunnalle hyvitetty.
Hammurabin laki olisi tietysti hyvä; silmä silmästä, jne.. Mutta sitäkö oikeasti halutaan?
Henkilö on ilmeisemmin osoittanut yhteiskuntakelpoisuutensa tuomion jälkeen sekä vakavan suhtautumisen harrastukseen.
murhakin sen "elinkautisen" istumisen jälkeen ja murhamiehestä tulee taas yhteiskuntakelpoinen kansalainen.
kymmenet tuhannet sodasta palanneet veteraanit saivat luvat erilaisiin aseisiin.
Tottakai asia on eri, kyse oli sotasankareista, mutta ei jonkun tappaminen, olosuhteista riippumatta tarkoita sitä että se toistuu.
Täällä ei olisi kukaan hengissä, jos asiat olisivat näin mustavalkoisia.
jälkeen muuten metsästys reissuilla sattui paljon onnettomuuksia,kuulemani mukaan moni vittumainen mies kuoli "vahingon laukaukseen".
ei Kaarle 12:sta ollut ainoa joka sai kuulan takaa.
Väitteen mukaan Saksan armeijan kovan kurin kääntöpuoli oli kovat upseeritappiot em. syystä.
Muistan miten varusmies aikana ampumaradalla kovaäänisimmätkin kapiaiset olivat rauhallisia.