vierasesineen poisto suolistosta

kaisu

Niinhän siinä sitten on käynyt, että vuoden ikäinen kultsuni on syönyt jonkin metalliesineen. Kävimme lääkärissä ja kuvien perusteella jäämme nyt odottamaan, josko esine lähtisi itsestään liikkeelle. Pahimmassa tapauksessa esine täytyy leikata pois.

Onkohan täällä ketään, jonka koiralle olisi sattunut vastaavaa? Kuinka suuri operaatio leikkaus on ja kuinka nopeasti koira siitä toipuu, ja miten koiraa täytyy kotona hoitaa leikkauksen jälkeen?

Entä tietääkö kukaan sanoa, kuinka kalliiksi esineen poistaminen leikkauksella tulee? Koiraa hoidetaan Helsingin yliopistollisessa eläinsairaalassa.

5

5364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hatam

      nielaisi kananmunan kokoisen kiven oltuaan noin vuoden ikäinen. Tosin tästä tapauksesta on aikaa kulunut jo melkoinen tovi.
      kivi poistettiin leikkauksella. Vatsaan tehtiin kymmenen sentin viilto, samoin suoleen ja kivi poistettiin. Paranemista voidaan verrata narttukoiran kohdunpoiston jälkeiseen aikaan. Pari viikkoa täysin riehumatta, ainoastaan narussa kuljettaen.
      Ainoa ongelma asiassa oli se, että suolen avaamisen takia koira ei saanut syödä eikä juoda moneen täivään mitään. Nesteytys annettiin kaulanahan alle. Olikohan se jotakin neljän päivän luokkaa, kun piti käydä lääkärissä tankkaamassa päivittäin.
      Hinta oli silloin markoissa 1500mk, joten tänäpäivänä se voisi olla 300 euroa. Siis leikkaus. Muut kulut tietenkin päälle.

    • voteliini

      koira oli syönyt nahkahihnaa vajaan metrin ja se täytyi tietenkin leikata. Leikkaus täällä porin suunnalla maksoi mukavat 600 euroa. En tiedä onko toi verrattavissa siihen, kun kyseessä on ollut aika suurikin leikkaus.

      Mun oma uros söi myös nahkahihnaa, mutta onneksi se tuli ulos ihan "normaalisti".

      • mahassa

        Koirani leikattiin kaksi vuotta takaperin kun oli syönyt lataksisen vinkulelun.Viikko odoteltiin tapahtuuko mitään ja sen jälkeen jouduttiin leikkaamaan.Lelu oli riekaleina vatsalaukussa ,eikä suolistossa.Koira oli pari ensimmäistä päivää todella kipeä mutta sitten alkoi pikkuhiljaa helpottaa.Koko lysti maksoi noin 700euroa.


    • tahmatassun

      nielaisi "vierasesineen", jota kuvattiin ja seurattiin... sillä seurauksella, että koira kuoli päivää ennen sovittua leikkausaikaa, vierasesine osottautui leikkauksessa linnuksi!
      En kyllä itse uskaltaisi jäädä seurailemaan ainakaan kovin pitkäksi aikaa.
      Oma koirani joskus nielaisi tumpun, se tuli kyllä parafiiniöljyn kanssa ulos.

      • kaisu

        Kiitoksia kaikille viestijöille!

        Muutaman päivän seurannasta se lääkäri puhui. Huolestuttaa kyllä kovin, jos vaikka käy huonomminkin... Kaikkea noiden elikoiden kanssa saa murehtia. Vaikka kaikkensa tekee, niin tällaista silti voi sattua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      86
      3922
    2. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      107
      1832
    3. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      109
      1146
    4. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      100
      1111
    5. Mitä sä haluat?

      Kerro nyt. Sano suoraan.
      Ikävä
      69
      983
    6. Priden osallistujamäärä suuri pettymys!

      Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate
      Luterilaisuus
      165
      882
    7. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      42
      846
    8. IS Viikonloppu 28.-29.6.2025

      3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit
      Sanaristikot
      57
      811
    9. Joku kysyy

      Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g
      Perussuomalaiset
      61
      780
    10. Huono grilli kokemus

      Menimme grillille ostamaan ruokaa. Myyjät nauroivat meille, ja saimme todella asiatonta palvelua. Odotimme ruokaa innoll
      Puolanka
      22
      771
    Aihe