oltiin eilen koirapuistossa ja montaa kertaa en ole eläessäni koiraa tai koirani puolesta pelännyt mutta siellä oli kaksi TODELLA painavaa koiraa, ihan kuin joku mastiffi...oranssi turkki ja siniset silmät. Kun tutustuttiin niin pitkä pinna vaikutti koirilla olevan kun pentuni korvissa roikkui, mutta huomasi että kyllä tiesivät oman arvonsa. Siis mikäköhän rotu? jäi kiinnostamaan kun unohdin kysyä..
mikä rotu tämä on?
peepe
61811
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
siis olivat lyhytkarvaisia ja ei mitenkään hurjan korkeita, säkä noin 60cm ehkäpä
www.mastiffit.com, katso näkyykö sellaista koiraa.Nuo siniset silmät vain minua mietityttää,millähän rodulla olisi.Pelottavasta ulkomuodosta ja väristä voisi veikata vaikka bordeauxindoggia ta fila brasileiroa.
Bordeauxindoggi, sellainen kuin "Turner ja Täystuho"-leffassa? Mutta ne siniset silmät, hmm... Borkuilla kyllä yleensä on kellertävät.
kuulostaa ihan bordeauxindoggilta,mutta niillä on yleensä kyllä meripihkan väriset silmät.
Oliko pää iso,neliöhkömäinen ja kuono lyhyt,leveä ja turpea ja ryppyjä päässä.Ja siis yksivärinen.Sitten viittaisi bordeauxin doggiin...Tosin siniset silmät ei kuulu kuvioihin.Silmät on vaaleanruskeasta pähkinänruskeaan ja tummanruskeaan.Tuo ihan vaalea voi näyttää aika jännältä,mutta ei se siniseen kyllä mene.
Bullmastiffeissäkin on punaisissa aika eri sävyjä,ja löytyy kyllä matalia jötkyjäkin,mutta bullmastiffeillä pitää olla selvät mustat maskit. Maskillisia borkkuja,myös mustalla myös on,mutta harvemmin niin selvä ja " siisti" kuin bullmastiffillä.
Noi nyt tulee lähinnä mieleen ;)
Kiitos vastanneille! se oli tuo bordeauxindoggi! varmaan katsoin sen silmien värin väärin... ihmeelliset ne kumminkin oli :) komea koira vaikka pelottikin että nyt se syö mut :D