Runon kirjoitin;
niin kevyen ja pienen.
Mä siihen puhalsin
ja lentoon laskin.
Vaan tuuli vahva pyörteisiinsä
tempas runoni.
Sen siivet liian hauraat,
se tuuleen hajosi.
Ja vaikka tiedän,
maailma on täynnä runoja,
niin omaani mä kaipasin
- sitä siipirikkoista.
niin kevyen ja pienen.
Mä siihen puhalsin
ja lentoon laskin.
Vaan tuuli vahva pyörteisiinsä
tempas runoni.
Sen siivet liian hauraat,
se tuuleen hajosi.
Ja vaikka tiedän,
maailma on täynnä runoja,
niin omaani mä kaipasin
- sitä siipirikkoista.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Joskus minullakin päässä soinut runo katoaa taivaan tuuliin, kun ei ole tilaisuutta kirjoittaa sitä muistiin. Tosin itse kuvittelen, että juuri se olisi ollut oikein hyvä ellei täydellinen.
tätä runoasi. Ja vaikka kokemuksemme ja sitä kautta ymmärtäminen usein vastaavat, arvelen sittenkin, että sinun kokemuksesi omasta runostasi on vähän toinen kuin ensin ajattelin. - Taidan ymmärtää asian toisin nyt. Ilta on viisaampi kuin aamu.
Olet todella perusteellinen ajatuksinesi)).
Itse asiassa tämä oma runoni syntyi siitä, kun rypistin roskakoriin erään runoni, jonka ajatus oli mielestäni hyvä, mutta en saanut kirjoitettua siitä sellaista runoa, kuin olisin halunnut.
Minulle on myös tuttua se, että parhaat ja kirkkaimmat säkeet syntyvät silloin, kun paperia ja kynää ei ole mailla eikä halmeilla ja "tuuli hajottaa" hauraat säkeet rikkoen ne)).
Taitaa nämä meidän ajatukset ja tuntemukset aika yksiin mennä. Lienee tuttua muillekin runojen kirjoittajille.
Samaa mieltä ja samat sanat.Minun käy noin useinkin,päässäni soi joku laulu,enkä pysty kirjoittaa sitä ylös,ja harmittaa.Todella kaunis runo